Miselyum esaslı biyo-kompozit panel üretimi ve bazı performans özelliklerinin belirlenmesi
Mycelium based bio-composite panel production and determination of some performance characteristics
  1. Tez No: 691146
  2. Yazar: MEHMET KURKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mobilya, beyaz eşya, elektronik parça ve hassas kırılabilir malzemelerin, kolay güvenli bir şekilde taşınması için koruyucu panel olarak strafor ve plastik gibi petrol esaslı ürünler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, lignoselülozik atıklar ile mantar miselyumunu birleştirerek ambalajlama endüstrisinde kullanılan petrol esaslı (polistiren) koruyucu panellere alternatif doğal, inovatif malzemeler üretmek ve kullanım performanlarını incelemektir. Çalışma kapsamında, biyo-kompozit mazleme üretimi için reishi mantarı (G. lucidum) milselyumu kullanılmıştır. Lignoselülozik atık olarak ise Meşe (Quercus sp.), Çam (Pinus p.) ve Kavak (Populus sp.) talaşları kullanılmıştır. Elde edilen biyo-kompozit panellerin yoğunluk, rutubet, basınç direnci, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi, kalınlığına şişme direnci gibi bazı fiziksel, mekanik ve teknolojik özellikleri incelenmiştir. Yapılan testlere göre elde edilen basınç direnci değerlerinin polistiren köpüklerle yakın değerlere sahip olduğu ve üretilen biyo-kompozit malzemelerin“rijit köpük malzeme”karakterine sahip olduğu bulunmuştur. Bu tür malzemeler geliştirilerek sektörde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Petrol-based products such as styrofoam and plastic are used as protective panels for the easy and safe transportation of furniture, white goods, electronic parts and sensitive fragile materials. The aim of this study is to combine lignocellulosic wastes and fungal mycelium, to produce natural, innovative materials as an alternative to petroleum-based (polystyrene) protective panels used in the packaging industry and to examine their usage performance. Within the scope of the study, reishi mushroom (G. lucidum) mycelium was used for the production of biocomposite material. Oak (Quercus sp.), pine (Pinus p.) and poplar (Populus sp.) sawdust were used as lignocellulosic waste. Some physical, mechanical and technological properties of the obtained bio-composite panels such as density, humidity, pressure resistance, scanning electron microscopy (SEM) analysis, swelling resistance to thickness were investigated. The pressure resistance values obtained according to the tests show that the polystyrene foams have similar properties and that the produced bio-composite materials have the character of“rigid foam material”. Such materials can be developed and used in the sector.