Eskişehir ilinde yer alan bir konut için güneş enerji destekli ısı pompası çalışması
Solar assisted heat pump operation for a house located in Eskişehir province
  1. Tez No: 691151
  2. Yazar: GÖZDE ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TEKKALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir ili iklim şartlarında bulunan iki katlı bir villanın ısı kaybı, yıllık ısıtma enerji ihtiyacı ve yıllık sıcak su ihtiyacı hesaplanmıştır. Hesaplanan verilerle villanın ısıtılması ve kullanım sıcak su ihtiyacı için güneş enerjisi destekli ısı pompası kullanılarak bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Yapılan tasarımda sistemde R134a akışkanı kullanılmış ve ısı pompasının performans katsayısı ısıtma sezonu aylarına göre hesaplanmıştır. Villanın ısıtma sezonu olarak Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Ekim, Kasım, Aralık ayları seçilmiş olup sıcak su elde etmek ve ısıtma ihtiyacını sağlayabilmek için gereken enerji miktarı 2.579,84 kWh olarak bulunmuş, 20 adet PV/T güneş kolektörü kullanılarak ısıtma sezonu aylarında doğalgazdan %28 ile %93 arasında tasarruf edilmiştir. PV/T kolektörleri sayesinde ısıtma sezonunda 158 TL ile 216 TL arasında, yılda 1.333 TL tasarruf sağlandığı bulunmuştur. Tasarlanan sistem sayesinde ise senede 821 m3 doğalgaz tasarrufu ile 1,746 ton/yıl CO2 salınımının önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat loss, annual heating energy requirement and annual hot water requirement of a two-storey villa in Eskişehir province were calculated. According to the calculated data, a design has been made by using a solar-assisted heat pump for the heating of the villa and domestic hot water requirement. In the design, R134a fluid was used in the system and the performance coefficient of the heat pump was calculated according to the heating season months. January, February, March, April, October, November, December were selected as the heating season of the villa and the amount of energy needed to obtain hot water and provide heating needs was found to be 2579.84 kWh, saving between %28 and %93 of natural gas during the heating season using 20 PV/T solar collectors. Thanks to PV/T collectors, it was found that savings of 158 TL and 216 TL and 1333 TL per year were achieved during the heating season, Thanks to design system, 821 m3 of natural gas per year and 1.746 tons/year CO2 emissions were prevented.