Nation-building among five rings: Nationalism and olympics in early republican Turkey
Beş halka arasında ulus-inşası: Erken cumhuriyet Türkiye'sinde milliyetçilik ve olimpiyatlar
- Tez No: 691152
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın temel amacı erken cumhuriyet Türkiyesi'ndeki ulus inşası sürecinde uluslararası sporun rolünü incelemektir. Spor karşılaşmaları, rekabetçi ve duygulanımlara açık karakterleri dolayısıyla milliyetçi hislerin açığa çıkması için uygun platformlar teşkil ederler. Spor modern bir inşa olmakla birlikte, etrafında oluşan anlatı içerisinde modern-öncesi boş zaman aktivitelerine referanslar bulmak da mümkündür. Uluslararası spor organizasyonları farklı kimliklerin karşılaştığı mekânlar oluşturur ve bu, onları ulusal kimliklerin tahayyülü ve yeniden tahayyülünü incelemek için önemli araştırma konuları haline getirir. Bir diğer deyişle, bu gibi sportif anlatıların oluşumuna yardımcı oldukları için uluslararası spor organizasyonları bağlamında ulusal kimliklerin diyalojik oluşumunu takip etmek mümkündür. Cumhuriyet Türkiyesi, etraflarında oluşan milliyetçi duygulardan ötürü erken döneminde uluslararası spor organizasyonlarını yoğunlukla araçsallaştırmıştır. Bu çalışma Türkiye'de ulusal kimliğin kuruluşuyla uluslararası spor temasları arasındaki ilişkiyi Olimpiyat Oyunları bağlamında incelemektedir. Bu araştırmada 1923'ten 1950'ye Türkiye'nin ilk katıldığı Olimpiyat Oyunları'na bakılarak, milliyetçilik teorilerinin bakış açısıyla bunların ulus-inşasına nasıl entegre edildiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to explore the role of international sports during the nation-building process of the early years of Republican Turkey. Sports, due to their competitive and emotive characteristics, provide suitable platforms for the revealing of nationalist sentiments. While sport is a modern construct, it is possible to trace references to pre-modern leisure activities in terms of the creation of narratives around sports. International sports events establish spaces of encounter for different identities and therefore, they are important subjects of analysis in terms of the imagination and reimagination of national identities. In other words, it is possible to trace the dialogical formation of national identity within the context of international sports events, as they help creating such sporting narratives. Republican Turkey made extensive use of international sports contacts in its early years, which served to create nationalist aspirations around them. This study examines the relationship between the formation of the Turkish national identity and the international sporting contacts within the context of the Olympic Games. By looking at the first Olympic Games that Turkey took part in during the years from 1923 to 1950, this research aims to uncover how they were integrated into the nation-building process, through the lenses of nationalism theories.