News impact curve analysis and spillovers during COVID-19 pandemic case studies: Pharmaceutical industry, tech companies (Faang) & airline industry
Haber etki eğrisi ve yayılma analizleri COVID-19 pandemisi vaka çalışmaları: İlaç endüstrisi, teknoloji şirketleri (Faang) & hava yolu endüstrisi
  1. Tez No: 691153
  2. Yazar: GÜLŞAH ALCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÖZDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Başladığı günden itibaren ivme kazanan Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu tezde Covid-19 pandemisinin ilaç endüstrisi, teknoloji şirketleri ve havayolu endüstrisi olmak üzere üç sektörü nasıl etkilediği üç ayrı bölümde incelenmektedir. Sektörler salgının yanı sıra aşının bulunmasından da etkilendiler. Bu bağlamda birinci bölümde, ilaç ve biyoteknoloji şirketlerinin getirileri üzerindeki etkileri incelemek için EGARCH Modeli ve haber etki eğrileri kullanılarak bir analiz yapılmıştır. Salgının ilerlememesi için alınan önlemler ve kısıtlamalar sonucunda insanlar evden çalışmaya başladı. Restoranların sadece paket servis hizmeti sunması, alışveriş merkezlerinin kapalı olması vb. nedenlerle insanlar birçok ihtiyacını internet üzerinden karşılamaya başlamak zorunda kaldılar. Dolayısıyla, bu dönemde teknolojiye ihtiyaç daha da artmıştır. Evde kilitli kalan bireyler, Netflix gibi çevrimiçi yayınlara yöneldi. Bu kapsamda ikinci bölümde DCC GARCH modeli kullanılarak Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Alphabet (FAANG) hisse senedi getirilerinin nasıl etkilendiği incelenmiştir. Bazı dönemlerde artan vaka sayısı nedeniyle seyahat kısıtlamaları getirildi. Aşının bulunmasıyla birlikte kısıtlamalar da değişti. Son bölümde, iki ham petrol fiyatı (Brent, WTI) ve üç ABD havayolları (American Airlines Group, Southwest Airlines Company, Delta Air Lines) hisse senedi fiyatı arasındaki uzun vadeli yayılma etkilerini incelemek için Granger Nedensellik Testleri ve Çapraz BEKK Modeli kullanılarak bir analiz yapılmıştır. Çalışmada kullanılan veri seti genişletilerek daha kapsamlı sonuçlar elde edilebilir ve ileride yapılacak araştırmalara yön verebilir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which has gained momentum since the day it started, has taken the whole world under its influence. In this thesis, how the Covid-19 pandemic affected three sectors, namely the pharmaceutical industry, technology companies, and the airline industry, was investigated in three separate chapters. Sectors have been affected by the discovery of the vaccine as well as by the pandemic. In this context, in the first chapter, an analysis was made using the EGARCH Model and news impact curves to examine the effects on the returns of pharmaceutical and biotechnology companies. As a result of the measures and restrictions taken to prevent the pandemic from progressing, people started to work from home. People have had to start meeting many of their needs online because restaurants only offer takeaway, shopping malls are closed, etc. Therefore, the need for technology has increased even more in this period. Individuals, being locked at home, have turned to online broadcasts such as Netflix. In this context, in the second chapter, how the stock returns of Facebook, Apple, Amazon, Netflix, and Alphabet (FAANG) are affected by using the DCC GARCH model was examined. In some periods, travel has been imposed restrictions due to the increasing number of cases. With the discovery of the vaccine, restrictions have also changed. In the last chapter, an analysis has made using the Granger Causality Tests and Diagonal BEKK Model to examine long-term spillover effects among the two crude oil prices (Brent, WTI) and three US Airlines Stock prices (American Airlines Group, Southwest Airlines Company, and Delta Air Lines). By expanding the data set used in the study, more comprehensive results can be obtained and may guide future research.