Monitoring and numerical analysis of open pit mine slopes in gneisses
Gnayslarda açılmış açık maden ocağı şevlerinin sayısal analizi ve izlenmesi
  1. Tez No: 691156
  2. Yazar: ENES KALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KINCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Açık ocak madenciliğinde en büyük sorunlardan biri şev stabilitesidir. Stabilite problemlerini ortadan kaldırmak için jeoloji, iklim ve üretim faaliyeti gibi konuların bilinmesi ve bu problemlere karşı veya bu problemlerin giderilmesi için şev geometrilerinin doğru seçilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, kaya şevlerinde açılan bir madenin şev stabilitesi incelenmiştir. Maden yöneticileri, ocağın doğu kesimindeki şev hareketleri nedeniyle 2019 yılında üretimi durdurdu. Güvenli bir şekilde üretime devam edebilmek için öncelikle saha çalışmaları yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında seki şevlerinde ölçümler yapılmış ve kinematik analizler, kaya kütlesi etütleri ve sayısal analizler yapılarak jeolojik ve çevresel koşullara göre duraylı kalabilecek şev geometrileri belirlenmeye çalışılmıştır. Kademeli tarama çizgisi ölçümleri ve kinematik analiz tekniği ile olası göçme mekanizmalarının araştırılması gibi mühendislik jeolojisi çalışmaları yapılmıştır. Şev stabilitesini değerlendirmek için SMR ve QSlope gibi kaya kütlesi sınıflandırma sistemleri kullanılmıştır. Bu sınıflandırma sistemlerine dayalı olarak duraysız kaya şevleri belirlenmiş ve coğrafi bilgi sistemleri yazılımları kullanılarak tematik haritalar oluşturulmuştur. Oluşturulan haritalar yardımıyla kesit çizgisi belirlenmiş ve yazılımlardan Swedge v5.013 (2010) ve Phase2 v7.013 (2010) yazılımları ile sayısal analiz yapılmıştır. Kaya kütlesi sınıflandırmalarının birbiriyle uyumluluğu sayısal analizlerle belirlenmiş ve yazılımda sınıflandırma sistemlerinin önerdiği iyileştirme çalışmaları uygulanarak güvenlik faktörü hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems in open pit mining is slope stability. In order to eliminate stability problems, subjects such as geology, climate and production activity should be known and slope geometries should be selected properly against or to eliminate these problems. In this study, the slope stability of a mine opened in rock slopes has been studied. Mine managers stopped production in 2019 due to slope movements in the eastern part of the quarry. In order to continue to production safely, field works have been carried out primarily. During the field works, measurements were taken at the bench slopes and by performing kinematic analyzes, rock mass studies and numerical analyzes, slope geometries that could remain stable according to geological and environmental conditions were tried to be determined. Engineering geology studies such as scanline measurements in steps and investigation of potential failure mechanisms by kinematic analysis technique were carried out. Rock mass classification systems such as SMR and QSlope were used to evaluate slope stability. Based on these classification systems, unstable rock slopes were determined and thematic maps were created using geographic information systems software. The cross-section line was determined with the help of the generated maps and numerical analysis was performed with softwares Swedge v5.013 (2010) and Phase2 v7.013 (2010) from softwares. The compatibility of rock mass classifications with each other was determined by numerical analysis and the factor of safety were calculated by applying the improvement studies suggested by the classification systems in the software.