Kapalı yüzme havuzlarında akustik ortam koşullarının değerlendirilmesi: İzmir örneği
Evaluation of acoustical environment characteristics of indoor swimming pools: case of İzmir
  1. Tez No: 691157
  2. Yazar: AYNUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İnciraltı Kapalı Yüzme Havuzundaki akustik konfor koşulları üzerinden yapılan değerlendirmeler ile ilgili hacimler için akustik açıdan dikkate alınması gereken tasarım ölçütlerini ortaya koymaktır. Literatür araştırmaları sonucunda kapalı yüzme havuzlarında birçok konfor koşulu standartlarla belirlenmiş olmakla birlikte, akustik konfor koşullarının sıklıkla göz ardı edildiği görülmüştür. Kapalı yüzme havuzlarında akustik konfor koşullarını tespit edebilmek ve etkin çözümler sunabilmek havuz hacmini oluşturan yapı malzemeleri, uygulamaları ve kullanılan mekanik sistemler incelenerek akustik ortam koşulları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, belirlenen çalışma alanı, yerinde yapılan ölçümler ve akustik simülasyonlar ile nesnel akustik parametreler kullanılarak değerlendirilmiştir. Literatür verileri ve yerinde yapılan gözlemler doğrultusunda akustik ortamın değerlendirilmesi için kullanılan temel parametreler yansışım süresi ve arka plan gürültü düzeyi olarak belirlenmiştir. Havuz yapılarının akustik ortamının da belirleyicisi olan mimari özellikleri ve konfor gereksinimlerinin ortaya konulabilmesi amacıyla, havuz örnekleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. DEÜ İnciraltı Kapalı Yüzme Havuzu ise genel ortam koşullarını örnekleyen ve yaygın kullanılan mimari özellikleri ve yoğun kullanımı nedeni ile çalışma alanı olarak belirlenmiş ve yapılan akustik belgeleme çalışması verileri değerlendirildiğinde, akustik açıdan belirlenen optimum değer aralıklarının dışında kaldığı tespit edilmiştir. Hacmin akustik konfor koşullarını iyileştirebilmek adına güncel uygulamalarda, havuz yapılarında kullanılan yapı malzemeleri incelenerek sınıflanmış ve ilgili malzemelerin yutma çarpanı değerleri kullanılarak, mekân içerisinde akustik konfor koşullarını iyileştirmeye yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Söz konusu önerilerin etkinliğini ortaya koyabilmek adına, yapının akustik modeli üzerinden parametre değerleri hesaplanarak öneriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the acoustic comfort conditions in Izmir Dokuz Eylül University İnciraltı Indoor Swimming Pool and to create new suggestions to improve it. For this purpose, the architectural design of swimming pools, whether they comply with national and international standards, and the comfort requirements have been investigated considering the effects on swimmers, spectators and employees. As a result of the inquiries, it was determined that while many comfort conditions were determined and applied with standards in indoor swimming pools around the world, acoustic comfort conditions were ignored. Afterwards, in order to determine the acoustic comfort conditions and to offer effective solutions, building materials, their applications and the mechanical systems that used in indoor swimming pools were examined and their effects on the acoustics were evaluated in detail. As a method, in-situ measurements and acoustic simulation program were used. Firstly, as determined in the literature, it was revealed that acoustic parameters were used for reflection time and background noise levels. Afterwards, examples from the world built in line with acoustic requirements and in our city of Izmir were determined. Among them, the architectural and acoustic features of DEÜ İnciraltı Indoor Swimming Pool were examined and the necessary architectural data were obtained from the university rectorate. As a result of the measurements, it was determined that the acoustic parameters of the DEÜ İnciraltı Indoor Swimming Pool were not in the optimum range. In order to improve the acoustic comfort conditions of the structure, the building materials used in the world market were examined and a model was created and simulated in order to understand the effectiveness of the suggestions. Considering the sustainability of the materials in indoor swimming pool ambient conditions, suggestions are presented with new materials and design approaches.