Ground control principles based on retrospective analyses from actual site conditions in open pit mining
Açık ocak madenciliğin de arazi kontrolünün saha koşulları ve retrospektif analizlere dayanan arazi kontrolü ilkeleri
  1. Tez No: 856624
  2. Yazar: MURAT TOLUNAY BULGURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ATİLLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Zemin kontrolü, açık madencilikte işçilerin, ekipmanın ve çevrenin güvenliğini sağladığı için hayati bir öneme sahiptir. Kararlı zemin koşulları, yamaç başarısızlıkları ve kaya düşmeleri gibi kazaları önlemede önemli bir rol oynar; bu tür kazalar, yaralanmalara ve ekipman hasarlarına neden olabilir. Ayrıca, tutarlı işlemleri kolaylaştırırken üretim programlarını optimize eder ve bakım maliyetlerini azaltır. Zemin kontrolünü ihmal etmek, tehlikeli koşullara yol açabilir ve bu da güvenlik, operasyonel verimlilik ve genel maliyetleri etkileyebilir. Bu nedenle, açık madencilikte sağlam zemin kontrol önlemlerinin uygulanması son derece önemlidir. Georadar ve InSAR teknolojileri, açık madencilikte önemli bir rol oynar. Georadar, jeolojik yapıları tanımlamada ve yüzeyin altında potansiyel tehlikeleri tespit etmede yardımcı olur. Bu bilgi, kazı planlamasında, yamaç istikrarının değerlendirilmesinde ve açık maden ortamlarında zemin stabilitesine ilişkin önemli kararların alınmasında faydalıdır. InSAR teknolojisi, yamaç hareketlerini izlemek ve kararsızlıklarla ilişkili riskleri en aza indirmek için zemin deformasyonlarının hassas ölçümlerini sağlar. Bu teknolojiler, güvenlik önlemlerini geliştirmede, madencilik operasyonlarını optimize etmede ve açık madencilikte zemin stabilitesine ilişkin proaktif kararlar alınmasını sağlamada önemli katkılarda bulunur. Açık madencilik operasyonlarında, farklı materyallerin deneyimlediği başarısızlık türleri, jeolojik bileşim, stres dağılımı, su içeriği ve kullanılan madencilik teknikleri gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Bu başarısızlık türlerini anlamak, özel materyal başarısızlıklarıyla ilişkili riskleri hafifletmek için uygun zemin kontrol önlemlerini uygulamak, uygun destek sistemleri kullanmak ve madencilik planlarını tasarlamak son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında, limit denge yöntemlerine ve sonlu elemanlar dayalı şev stabilitesi araştırmaları ile madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan deformasyonlar arasındaki ilişkiyi anlamak için Hanönü açık ocak bakır madeninden elde edilen gerçek saha koşulları kullanılmıştır. Araştırma alanındaki deformasyon alanlarını ve büyüklüklerini belirlemek için Georadar ve InSAR verileri kullanılmıştır. Her alan için FoS (güvenlik faktörü) ve SRF (mukavemet azaltma faktörü) değerleri geri analiz yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve durumları tartışılmıştır. Değerler analiz edilirken eşik limitleri dikkate alınmıştır. Tez çalışmasının amacı, mm cinsinden deformasyon miktarının incelenmesidir. Buna ek olarak, bu veriler birbirlerinin karşılaştırılmasıdır. Karşılaştırılan verilerin tartışılması ve analizlerin belirlenmesidir. Tez, saha koşullarına ve analitik araştırmalara dayalı olarak yer kontrol ilkelerini araştırmayı amaçlamaktadır. Amaç, sayısal ve analitik çözümler kullanarak şev stabilitesi araştırma yöntemlerinin etkinliğini kavramaktır. Analizler hem LEM (limit denge analizi) hem de FEM (sonlu elemanlar analizi) yöntemlerine göre hazırlanmış ve sonuçlar sunulmuştur Tez çalışmasının amacı, tartışma sonuçlarının deformasyon ve stabilite sonuçları (Güvenlik faktörü ve mukavemet azaltma katsayısı) ile stabilite sonuçlarına göre belirlenen eşik sınırını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu karşılaştırmaların hepsi çıktı olarak adım adım paylaşılmıştır. Tablolar, grafikler ve görseller ile desteklenmiştir. Yapılan tüm grafiksel, sayısal ve görsel analiz çalışmalarına göre sonuçlar ortaya konuşmuş ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ground control is a crucial aspect of open pit mining as it ensures the safety of workers, equipment, and the surrounding environment. Stable ground conditions play a vital role in preventing accidents such as slope failures and rockfalls, which can cause injuries and equipment damage. Moreover, it facilitates consistent operations, optimizing production schedules while reducing maintenance costs. Neglecting ground control can lead to hazardous conditions, which can impact safety, operational efficiency, and overall costs. Hence, it is paramount to implement robust ground control measures in open pit mining. Georadar and InSAR technologies play a crucial role in open pit mining. Georadar helps to create images of the subsurface, identify geological structures, and detect potential hazards beneath the surface. This information is helpful in planning excavations, assessing slope stability, and making important decisions regarding ground stability in open pit environments. InSAR technology provides precise measurements of ground deformation, which is essential for monitoring slope movements and minimizing risks associated with instabilities. Both these technologies contribute significantly to improving safety measures, optimizing mining operations, and enabling proactive decision-making regarding ground stability in open pit mining. In open pit mining operations, the type of failure experienced by different materials is influenced by various factors such as the geological composition, distribution of stress, water content, and mining techniques employed. It is crucial to understand these failure types to implement suitable ground control measures, use appropriate support systems, and design mining plans to mitigate risks associated with specific material failures. In this thesis, actual site conditions from Hanönü open pit copper mine were used to understand the relation between slope stability investigations based on limit equilibrium methods, finite element methods, and deformations from mining operations. Georadar and InSAR data were used to determine deformation areas and magnitudes in the research area. For each area, the FoS (factor of safety), and SRF (strength reduction factor) values were determined using the back analysis method, and their conditions were discussed. Threshold limits were considered while analyzing the values. The thesis aims to investigate the deformation amount in mm. In addition to that, these data are comparison of each other. Discussion of the compared data and determination of the analyses. The thesis aims to investigate ground control principles based on site conditions and analytical investigations. The purpose is to comprehend the effectiveness of slope stability investigation methods using numerical and analytical solutions. The analyzes were prepared according to both LEM (limit equilibrium method) and FEM (finite element method) methods and the results were presented. The thesis aims to reconcile the deformation and stability results (Factor of safety and strength reduction factor) of the discussion results with the threshold limit determined according to the stability results. All these comparisons are shared step by step as output. It is supported with tables, graphs, and figures. According to all graphical, numerical, and visual analysis studies, the results have been revealed and concluded.