Oduna dayalı orman ürünlerine yönelik taleplerin değerlendirilmesi; Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü örneği
Evaluation demands for wood-based forest products;sample of Yilanli Forest District Directorate
- Tez No: 691168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğal kaynaklar olarak ormanların ekolojik ve sosyal fonksiyonlarının ön plana çıkmasının yanında, ormanlardan üretilen odun hammaddesinin ekonomik değeri, miktarı ve talebi de buna paralel olarak artmaktadır. Çalışmanın amacı oduna dayalı orman ürünleri satın alacak olan firmaların hangi endüstriyel odunu daha çok talep ettikleri, ürünün kalitesinin ve standardizasyonunun önemi gibi konuları tespit edecek ve daha sonraki üretim programlarında bu hususların göz önünde bulundurularak rasyonel bir faydalanmanın oluşturulması için talep tahmin analizi oluşturmaktır. Bu kapsamda örnek orman işletme olarak seçilen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından piyasaya sağlanan odun hammaddesinin orman ürünleri işletmeleri tarafından talep durumları ve görüşleri konuya uygun olarak hazırlanan anket formu vasıtasıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde analizleri ve verilen normal dağılım göstermemesi sebebiyle parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, orman işletme müdürlüğünden tomruk türü odun hammaddesi talebinin yüksek olduğu ve satışı yapılan odun hammaddelerinin ebatlarında herhangi bir sorun olmadığı tespit edilmiştir. En büyük sorunun ise odun hammaddesi satış ihalelerinde talebin fazla – arzın yetersiz olması sebebiyle yüksek fiyatların oluşması belirtilmiştir. Bu durum, maddi açıdan odun hammaddesi satışı yapan orman işletme müdürlükleri açısından olumlu iken, bu hammaddeyi tedarik eden orman ürünleri işletmeleri açısından ve nihai tüketiciler açısından olumsuzudur.
Özet (Çeviri)
The prominence of economic value, amount and demand of wood raw materials produced from forests in addition to the ecological and social functions of forests as natural resources are increasing in parallel. The purpose of the study is to determine which industrial wood demanded by the companies that will buy wood-based forest products more, the importance of the quality and standardization of the product, and to create a demand forecast analysis in order to create a rational utilization by taking these issues into consideration in subsequent production programs. In this context, the demand conditions and opinions of the wood raw material supplied to the market by the Muğla Forestry Regional Directorate, Yılanlı Forest District Directorate, which was selected as a sample forest business, were collected through a questionnaire prepared in accordance with the subject. In the evaluation of the data obtained, frequency, percentage analysis, and Kruskal Wallis Test which are non-parametric test, was used because the data is no normal distribution. As a result, it was determined that the demand for log type wood raw materials is high from the forest directorate and there is no problem in the size of the wood raw materials sold. The main problem is that in the wood raw material sales auctions, it was stated that the demand was excessive and the prices were high due to insufficient supply. Financially, while this situation is positive for forest directorates that sell wood raw materials, it is negative for the forest products enterprises supplying this raw material and also for the final consumers.