Gümrük Birliği sürecinde orman ürünleri dış ticaretimiz
Our foreign trade in forest products under the Customs Union
- Tez No: 472521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TEZCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Avrupa'da ikinci dünya savaşı sonrası ortaya çıkan yıkım devletlerin çeşitli oluşumlar içine girmesine neden olmuştur. Bunlardan biri de Avrupa Birliği fikrinin ortaya çıkmasıdır. Avrupa Birliği'nin kuruluş amacı birçok yayında da belirtildiği gibi ortak bir ekonomik birlik oluşturmak ve güçlü bir Avrupa yaratmaktır. Bununla birlikte ekonomik kalkınmanın yanında ülkelerin ekonomik sürdürülebilirliğini de sağlanmak önemli amaçlar arasında yer almıştır. Tabi ülkeler arasında serbest ticaretin sağlanması başka bir birlikteliği de beraberinde getirmiştir. Ülkeler arasında gümrüklerin tek bir gümrük gibi ele alınması temeli ile oluşturulan diğer bir ifade ile ekonomik anlamda Avrupa'da malların serbest dolaşımına da imkân sağlayan Gümrük Birliği fikri ile hayata geçmiştir. Gümrük Birliği oluşum ve gelişim süreciyle Avrupa Birliği'nin ticaretinde önemli bir dönüm noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa'nın kendi içinde ve aday ülkelerle yaptığı ticarete yeni yaklaşımlar getiren Gümrük Birliği çeşitli alanlarda etki göstermiştir. Bunların başında ekonomik etkiler gelmektedir. Çeşitli ülkeler açısından ekonomik anlamda büyük avantajlar ortaya çıkaran Gümrük Birliği Türkiye açısından bazı güçlüklerle karşılaşma anlamına gelmiştir. Gümrük Birliği sonrası ortaya çıkan sorunların çözümünde yıllar içerisinde çeşitli yasal ve ekonomik düzenlemeler yapılarak Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne uyum sağlaması için çalışmalar yapılmıştır. Dünyada yaşanan küreselleşme hızı sebebi ile Türkiye'nin de yakın ticari ilişkileri olan Avrupa'dan, kopmasına ya da onu yok saymasına imkân vermemiştir. Gümrük Birliği öncesi yapılan birçok düzenleme başlangıçta birçok sektörü olumsuz etkilediği gibi orman ürünleri endüstrisi de bu olumsuz sonuçlardan etkilenmiştir. Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşmasını imzalaması ile yakın tarihlere rastlayan orman ürünleri endüstrisinin özelleştirilmesi süreci sektöre yapısal ve ekonomik anlamda olumlu ve olumsuz katkılar sağlamıştır. Çalışmanın bu noktada amacı Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin orman ürünleri dış ticaretine etkilerini ortaya koymak ve geleceğe yönelik olarak yaşanan tecrübelerden sektöre yarar sağlayacak çıkarımlar elde etmektir. Gümrük Birliğinin orman ürünleri dış ticaretine etkileri incelenirken yöntem olarak literatür incelemesine dayalı yerli ve yabancı kaynakların taranması seçilmiştir. Bu yöntem sayesinde Gümrük birliği öncesi ve sonrasında orman ürünleri dış ticaretin ekonomik ve sosyal etkileri kaynaklara dayandırılarak irdelenmiş ayrıca sayısal veriler kullanılarak Gümrük Birliği öncesi ve sonrası durum analiz edilmiştir. Çalışma sonunda ülkemizin odun dış ticaretinin Gümrük Birliği sonrası arttığı ancak son dönemde ortaya çıkan farklı talepler ya da araçlar neticesinde ithalat veya ihracatın değiştiği anlaşılmıştır. Öte yandan yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal değişimler de ticareti doğrudan etkilemiş, özellikle Avrupa'da yaşanan krizler her sektörü etkilediği gibi orman ürünleri endüstrisini de olumsuz yönde etkilemiştir. Bu anlamda yatırımlar belirli dönemlerde azalmakla birlikte son 5 yıllık dönemde kısmen artış göstermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, there were reasons for various new developments among the ruined states. Among these was the idea of forming the European Union. As many publications have made clear, the reason for founding the European Union was to develop an economic union and a strong Europe. As well as economic recovery, another goal that was envisaged was the economic sustainability of nations. Of course, while providing free trade, other cooperation was also achieved. Under the umbrella of turning different customs policies into a single customs—in other words, of providing free trade of goods in Europe—the idea of a Customs Union came to life. The formation and the development process of the Customs Union was a turning point in the trade activities of the European Union. In trade both within Europe itself and with the candidate countries, the new approaches brought by the Customs Union had effects in various fields. At the head of these were the economic effects. The big advantages, which accrued to various countries because of the Customs Union, put Turkey in a difficult position. Thus followed years in which various legal and economic restructurings were instituted in order to first solve problems that were faced in the wake of the newly formed Customs Union, but ultimately to bring Turkey into conformity with the Union itself. The pace of globalization has made it impossible for Turkey to ignore or to cut off its close ties with Europe. The restructurings that were made before joining the Customs Union had a negative effect on many sectors, including the forest products industry. Turkey is signing of the Customs Union Treaty and the recent privatization of the forest products industry has made both positive and negative structural and economic contributions. The purpose of this thesis is to examine the effects of Turkey's forest products foreign trade within the Customs Union and to use experiences in this sector to our benefit in the following years. The method used to research the effects of the Customs Union on the forest products international trade was to examine the literature on the issue by scanning both local and foreign sources. Through this method—examining economic and social sources using numerical data—the pre- and post-Customs Union international trade in forest products is analyzed. Because of this analysis, it can be surmised that the foreign trade in timber has increased but in the most recent phase, what has emerged is that because of different demands or reasons the level of exports and imports has changed. In addition, the political, economic and social changes have had a direct impact on trade. The crises affecting Europe have affected all sectors and have had a negative impact too on the forest products industry. Because of this, investments have decreased in specific periods, but in the past 5 years, there has been a slight increase.