Dizel jeneratör seçim probleminin analitik hiyerarşi süreci yöntemi ile çözülmesi
Solving of the diesel generator selection problem using the analytical hierarchy process method
  1. Tez No: 691169
  2. Yazar: VEDAT ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Karar, bir konu hakkında düşündükten sonra verilen kesin yargıdır. Karar verme, mevcut seçenekler arasından amaca en uygun olanını tercih etme sürecidir. Karar problemi karmaşıklaştıkça ölçüt sayısı artmakta ve karar vericilerin yanlış kararlar vermemek için analitik yöntemler kullanmaları gerekmektedir. Bu amaçla sadece sayısal verilerle ölçülemeyen birçok ölçütün bir arada değerlendirilmesini gerektiren karar problemleri için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri geliştirilmiştir. Tez çalışmasında karar verme konusu ve ÇKKV yöntemlerinin en sık kullanılanlarından biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS ) yöntemi incelenmiştir. Uygulama örneği olarak dizel jeneratör seçim problemi AHS yöntemi ile çözülmüştür. Problemin çözümünde için 4 ana ölçüt ve 12 alt ölçüt kullanılarak 4 seçenek arasından tercih yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The decision is the final judgment made after thinking about a matter. Decision making is the process of choosing the one that is most suitable for the purpose among the available options. The amount of criteria increases as the decision problem becomes more complex and decision makers need to use analytical methods in order not to make wrong decisions. For this purpose, Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods have been developed for decision problems that require evaluation of many criteria that cannot be measured only with quantitative data. In this thesis, the subject of decision making and Analytical Hierarchy Process (AHP) method, which is one of the most frequently used MCDM methods, was examined. As an application example, the diesel generator selection problem has been solved with the AHP method. For the solution of the problem, a choice was made among 4 options by using 4 main criteria and 12 sub-criteria.