Piridin türevi benzoiltiyoüre ligantları içeren karışık ligandlı komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mixed ligand complexes containing pyridine derived benzoylthiourea ligands
  1. Tez No: 691170
  2. Yazar: TAGINA JALILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada ilk olarak benzoil klorürün amonyum tiyosiyanat ile reaksiyonu sonucu benzoil izotiyosiyanat elde edilmiştir. Daha sonra hazırlanan benzoil izotiyosiyanatın 2-amino-5-metilpiridin, 2-amino-5-kloropiridin ve 2-amino-5-bromopiridin ile reaksiyonundan sırasıyla N-(2-amino-5-metilpiridin)-N'-benzoiltiyoüre (HL1), N-(2-amino-5-kloropiridin)-N'-benzoiltiyoüre (HL2) ve N-(2-amino-5-bromopiridin)-N'-benzoiltiyoüre (HL3) ligandları elde edilmiştir. Bu benzoiltiyoüre ligandlarının yapı analizleri elementel analiz ve IR, 1H, 13C-NMR spektroskopik analiz yöntemleri yardımı ile yapılmıştır. Sonuçta benzoiltiyoüre ligandları, L-fenilalanin ve L-alanin amino asitlerinin yanı sıra bakır(II) asetat dihidrat ve çinko(II) asetat dihidrat tuzları ile reaksiyona sokularak, istenen karışık ligandlı kompleksler oluşturulmuştur. Sentezlenen komplekslerin yapıları termal analiz, IR, ICP-MS, iletkenlik ve manyetik duyarlılık ölçümleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca termal analiz (TG/DTA) yöntemi ile komplekslerin termal bozunmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, benzoyl isothiocyanate was obtained as a result of the reaction of benzoyl chloride with ammonium thiocyanate. Then, the prepared benzoyl isothiocyanate reacted separately with 2-amino-5-methylpyridine, 2-amino-5-chloropyridine, and 2-amino-5-bromopyridine to form N-(2-amino-5-methylpyridine)-N'-benzoylthiourea (HL1), N-(2-amino-5-chloropyridine)-N'-benzoylthiourea (HL2), and N-(2-amino-5-bromopyridine)-N'-benzoylthiourea (HL3) ligands, respectively. The structural analyses of these benzoylthiourea ligands were carried out using elemental analysis and IR, 1H, and 13C-NMR spectroscopic analysis methods. After all, benzoylthiourea ligands were reacted with L-phenylalanine and L-alanine amino acids as well as copper(II) acetate dihydrate and zinc(II) acetate dihydrate salts to form the desired mixed ligand complexes. The structures of the synthesized complexes were elucidated by thermal analysis, IR, ICP-MS, conductivity, and magnetic susceptibility measurements. In addition, the thermal decomposition of the complexes was investigated by the thermal analysis (TG/DTA) method.