Tavuklarda yumurta verim düşüklüğü (EDS-76) virüsuna karşı antikorların hemaglutinasyon-inhibisyon ve apar jel düffüzyon testleri ve saptanması
  1. Tez No: 6912
  2. Yazar: GÜLŞEN DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MİNBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada yumurta verim düşüklüğü görülen kümeslerde EDS- 76 virusuna karşı oluşan antikorların Hİ ve AGP testleri ile saptanması ve virus izolasyonu üzerinde durulmuştur. Yumurta verim düşüklüğü görülen yumurta tavuğu ve damızlık flnitelerde % 17-52 arasında değişen oranlarda verim düşüklükleri saptanmıştır.Bu kümeslerde ayrıca yumurta kabuğu renginde açılma, incelme ve kabuksuz yumurta yumurtlama saptanmış ve bazı yumurtalarda albuminin sulu olduğu görülmüştür.Hastalık belirtilerinin görüldüğü tavukların genellikle 26-36 haftalık yaşta oldukları saptanmıştır. HA ve Hİ testleri mikrotitrasyon metoduyla yapılmış ve test virusu alarak EDS-76 ve 127 susu kullanılmıştır. İncelenen 2565 adet kan serumundan 7^5*1 Hİ testi sonucu pozitif bulunmuş- tur.Kan serumlarının Hİ antikortitrelerinin 2 log k.k-2. log 13 arasında değiştiği saptanmıştır. Hİ testi ile pozitif bulunan 7^5 kan serumunun AGP testi sonucu +03 kan Berumu iki hafta sonra İle 653 kan Berumu pozitif reaksiyon vermiştir.Hİ testinin ve AGP testinin EDS-76 enfeksiyonunun tesbitinde spesifik testler olduğu ancak enfeksiyonun erken dönemde saptanması ve sonuçların çabuk alınabilmesi bakımından Hİ testinin daha avantajlı olduğu görüşüne varılmıştır. Hİ testi uygulanan kkO yumurta sarısında 396 adedinde 2 log k-2 logll arasında değişen Hİ antikor titreleri saptanmış ve kan serumları ile yumurta sarısı Hİ titreleri arasında uygun bir korelasyon olduğu saptanmıştır. İncelenen kümesten alınan tavukların iç organ ve gaitalarından virus izolasyonu çalışması yapılmış ancak izolasyon yapılamamıştır. Araştırmada incelenen 72 kümesten Zk adetinde EDS-76 25 kümeste mycoplasma enfeksiyonu 12 kümeste infeksiyoz bronşitis ve 5 kümeste de Newcastle enfeksiyonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
summary In this study presence of antibody against Egg Drop Syndrome (EDS-76) virus was investigated' by HI and AGP teajj^p in layer and breeder farms.Where droppedd egg pruduction observed and attempts were made for isolation of EDS-76 virus in Bamples. Reduction in egg production ranged from 17 % to 52 % in those flocks investigated.Depressed egg production was accompained by the laying of shell- less, soft shelled and thin shelled egg associated with loss of egg shell pig ments, watery albumin was Been in same eggs taken from those flockB.Egg production fell in those flocks 26 to 36 week of age. The HA and HI test was carried aut by the microtitre method and EDS-76 virus."' 127 strain was used as test virus. Of the 2585 blood serum samples 7^5 had HI antibody.The HI antibody titreş from 2 log k.k to 2 log &£ in those positive sera. Of the 715 serum samples having HI antibody. kQ3 were found to be positive by AGP test.in samples taken earlier and the number of positive sera in AGP teat increased significantly and reached up to 653 in Bamples taken 2 week later. ThİB results showed that both HI and AGP test pre specific test in determination of EDS-76 but,HI test is o more practical since HI antibody againta EDS-76 virus develope earlier and the result if the test are read sooner. Of the kkO egg yolk samples 396 hed HI antibody. The HI antibody titreş from 2 log ~k-2 log 11 in those po- sitive yolk.A good ccarelation was observed between serum and yolk titreş. Attempts to isolate EDS-76 virus from internal organs Df chickens and from feaces were unsucce/ul Labaratory works Dn these samples taken from 65 forms investigated revaled the occurrence of EDS-76,Infectious bronchitis,my coplasma infections and Newcastle disease on 2^-25-12 and 5 flocks respectively.