Bilge Karasu'nun Gece romanında modernizm eleştirisi
Criticism of modernism in Bilge Karasu's novel of Night
- Tez No: 691208
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, bir edebiyat eserini sosyolojik bir yaklaşımla ele alarak, Bilge Karasu'nun Gece romanında modernleşme ile ortaya çıkan sorunlardan roman anlatısının nasıl etkilendiğini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden söylem analizi kullanılarak a), iktidarın nasıl temsil edildiği, b) iktidar ile birey arasındaki ilişkinin nasıl temsil edildiği c) ve iktidar ile birey arasındaki ilişkinin yarattığı bireysel sorunların nasıl temsil edildiği tespit edilmiştir. Böylece Gece romanındaki veriler ışığında, totalitarizm, gözetim, şiddet, söylenti, kötülüğün sıradanlığı ve yabancılaşma kavramlarının modern dönem ile kurduğu bağ, söylem analizinin temel kavramlarından olan bağlam, anlam ve yansıtırlık odağa alınarak yorumlanmıştır. Metinin analizi, romanın, modern dönemde yaşanan toplumsal, bireysel ve politik sorunların eleştirisi olarak okunması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how the narrative of the novel is affected by problems that arise with modernization in Bilge Karasu's Night novel by considering a literary work with sociological approach. In this study, it was found a)how power is represented, b) how the relationship between power and individual is represented c) and how individual problems created by the relationship between power and individual are represented, using one of the qualitative research methods discource analysis.Thus, in the light of the data in Night novel, the tie between the concepts of totalitarianism, surveillance, violence, rumor, the banality of evel and alienation with the modern period has been interpreted by focusing on context, meaning and reflectivity, which are the basic concepts of discourse analysis. The analysis of the text will be usuful in terms of reading the novel as a critique of the social, individual and political problems experienced in the modern period.