İzmir'de kültürler arası evlilikler ve kimlik sorunu
Intercultural marriages and identity problem in İzmir
- Tez No: 691215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BAKİ ADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çok kültürlü bir yapıya sahip olan ülkemiz, farklı etnik köken ve farklı mezheplere mensup kişilerin, kentleşme ve modernleşme süreci ile birlikte bir araya gelmeleri bazı belirgin özellikleri göstermektedir. Bu bağlamda kültürlerin hoşgörü içerisinde yaşamaları gibi olumlu özelliği olması ile birlikte çatışma ve ötekileştirme gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışma, farklı etnik ve dinsel kültür geleneklerinden gelen bireylerin, evlilik süreçleri ve gruplar arası temasları üzerindeki etkileri ele almaktadır. Kültür, gelenek ve mezhep farklılıklarının bu bireylerin aile ve sosyal yaşamları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu araştırmada, İzmir'de ikamet eden, farklı kültürlerden gelen bireylerin evlilik yaşamları içerisinde çeşitli demografik özelliklerden etkilenerek, kendi kültürlerini ne kadar yerine getirdiği ve farklılıktan dolayı çiftlerde veya çocuklarda kimliğin bir sorun olup olmadığı incelemek amaçlanmaktadır. İzmir'de yaşayan, kültürler arası evlilik yapmış olan 60 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonunda, İzmir'de yaşayan çiftlerin kültürlerarası evlilikler yaklaşımlarında belirgin birtakım farklılıklar saptanmıştır. Çalışma ile birlikte ailelerin ve yakın çevrelerin tepkisi, aile içinde dini ritüellerin yerine getirilmesi, geleneklerin yerine getirilmesi, çocukların dini eğitimi, çocukların ileride farklı mezhepten biri ile evlenmesi ve aileler ile görüşme sıklığı gibi sorun alanları saptanmıştır. Aile içinde bireylerin kültürel farklılıklarının değerlendirilmesi ile birlikte yeni bir kimliğin inşası ya da baskın kimliğin diğer aile bireyleri üzerindeki yeniden inşası üzerine sosyolojik olarak bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Gruplar arası temas ile birlikte karma evlilik yapan bireylerde, ön yargıların azaldığı ve olumlu temasların da ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our multicultural country indicate significant typical characteristics that occurred by the process of modernization and urbanization in various different ethnic groups and communions that gathered with each other. In this context, besides positive aspects of having an indulgent environment between cultures, negative situations such as marginalization and conflicts occured. This study includes the intergroup contacts in marriage stages of relationships from diffrent ethnic and religious cultures. Effects by differences between cultures, traditions and communions upon social life and family environments of individuals are investigated. Profound interviews carried out with 60 participants that have cross-cultural marriage or flirting processes residing in İzmir. As a result, a significant amount of diverse approaches made by Izmir resident couples detected upon cross-cultural marriages or flirting process. Problems such as:“the reactions of environments and families, the fulfilment of religious duties, carrying out the traditions, the religious education of children, the possibility for children to get in a different culture marriage in future, frequency of meeting families”are determined. . On the other hand, within the cross-cultural marriages besides the development of positive interactions, the decrease in prejudges between ethnic groups are confirmed. Along with the evolotion of the culturel differences of individuals within the family, a sociolocigal investigation was carried out on the establishing of a new identity or the building up of the dominant identity on other family members. It is observed that prejudices decrease and positive contacts emerge in individuals who have interculturel marriages thanks to intergroup contacts.