Belediyelerin kurumsal sosyal medya kullanımları üzerine bir araştırma: İzmir'deki ilçe belediyeler üzerine bir inceleme
A research on municipalities use of corporate social media: A study on district municipalities in Izmir
- Tez No: 691232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ACAR ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde belediyeler kurumsal amaç doğrultusunda sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaktadır. Kurumsal sosyal medya hesaplarında yapmış oldukları paylaşımlar ile vatandaşları arasında iki yönlü iletişim gerçekleştirmektedir. Kurumsal sosyal medya hesapları ile beraber halkla ilişkiler faaliyetlerini vatandaşlara duyurulmaktadır. En fazla kullanılan sosyal medya araçlarından olan Instagram, Facebook ve Twitter sosyal medya ağlarından vatandaşlara gönderi paylaşımı yapılmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yönteminden faydalanılarak 01.01.2020-30.06.2020 tarihleri arasında Aliağa Belediyesi, Bayındır Belediyesi, Narlıdere Belediyesi ve Tire Belediyesi'nin kurumsal Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarında yer alan paylaşımların içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda ilgili belediyelerin kurumsal sosyal medya hesap kullanımları amaç bakımından birbiriyle benzerlik göstermesine karşın ilgili belediyelerin kurumsal Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarına eşit derecede önem göstermedikleri belirlenmiştir. İlgili belediyelerin içerik türleri bakımından ve gönderi türü bakımından farklılaştıkları tespit edilmiştir. Vatandaşlarla etkileşimleri bakımından ise ilgili belediyelerin yetersiz kaldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, municipalities actively use social media accounts for corporate purposes. It carries out two-way communication between its citizens through the posts they make on corporate social media accounts. Along with corporate social media accounts, public relations activities are announced to citizens. Posts are shared with citizens from social media networks such as Instagram, Facebook and Twitter, which are the most used social media tools. In this study, using the quantitative research method, the shares of Aliağa Municipality, Bayındır Municipality, Narlıdere Municipality and Tire Municipality on their corporate Instagram, Facebook and Twitter accounts between 01.01.2020-30.06.2020 were analyzed by content analysis method. As a result of the study, it has been determined that although the use of corporate social media accounts of the relevant municipalities is similar to each other in terms of purpose, the relevant municipalities do not give equal importance to their corporate Instagram, Facebook and Twitter. It has been determined that the relevant municipalities differ in terms of content type and post type. In terms of interactions with citizens, it has been revealed that the relevant municipalities are insufficient.