Davranışsal iktisatta zihinsel muhasebe: İstanbul ilinde bir araştırma
Mental accounting in behavioral economics: A research in İstanbul
  1. Tez No: 691233
  2. Yazar: BÜŞRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİME KAMİLÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, davranışsal iktisatta zihinsel muhasebenin bireylerin harcama kararlarında duygusal yanlılık gösterip göstermediği ortaya çıkarılmıştır. Bireylerin ellerinde bulundurduğu tasarrufu harcama yaparken bir tercihte bulunmaları gerekmektedir. Bireylerin bu seçimleri yaparken rasyonel kararlar vermesi beklenir. Zihinsel muhasebe ise bireylerin bu kararları verirken rasyonel davranmadığını göstermektedir. Tasarruf ve harcamalar karşısında bireyler, zihninde hesap yapar ve bu hesaplara göre karar verir. İçerisinde bulunduğu psikolojik durum, kayıplar ve kazançların ne şekilde elde edildiği bireyi duygusal olarak etkilemektedir. Bu psikolojik etkiler bireyin parayı sınıflandırmasına, kategorilere ayırmasına ve bu sınıflara göre harcama yapmasına sebep olmaktadır. Duygusal yanlılıklar bireyi rasyonellikten uzaklaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was revealed whether mental accounting in behavioral economics shows emotional bias in individuals' spending decisions. Mental accounting shows that individuals do not act rationally while making these decisions. In the face of savings and expenditures, the individual makes calculations in his mind and decides according to these calculations. The psychological state of the individuals, how the losses and gains are obtained affect the individual emotionally. These psychological effects cause the individual to classify money, categorize it, and spend it according to these classes. Emotional biases drive the individual away from rationality.