Faizsiz finans sektöründe işkoliklik ve motivasyon ilişkisi: İşsiz kalma korkusunun aracı rolü
The relationship between business and motivation in interest-free finance sector: Tool role of fear of unemployment
- Tez No: 691231
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma ile faizsiz finans sektöründe çalışan kişilerin işsiz kalma korkusunun işkoliklik ve motivasyon ile ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada örneklem olarak Türkiye'de bulunan Samsun ilinde faaliyet gösteren faizsiz finans sektörü çalışanları seçilmiştir. Veriler, 156 kişinin katılımıyla online anket sistemi yardımıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi sırasında SPSS 22.0 analiz programı kullanılmıştır. Yapılan analizlerde anket formu üç kısma ayrılmış, tüm anket sorularına ve her bölüme ayrı ayrı güvenirlik analizi uygulanmış, güvenirlikleri kabul edilebilir düzeyde çıkmıştır. Faktör analizi uygulanan verilere daha sonra regresyon analizi uygulanmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre işkoliklik ile motivasyon arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İşsiz kalma korkusu ile motivasyon arasındaki ilişkinin ve işkoliklik ile işsiz kalma korkusu arasındaki ilişkinin ise anlamsız olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre işsiz kalma korkusunun, işkoliklik ve motivasyon arasında aracı rolü bulunmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to reveal the relationship between the fear of being unemployed and workaholism and motivation of people working in the interest-free finance sector. Interest-free finance sector employees operating in Samsun province in Turkey were selected as a sample in the study. The data were obtained with the help of an online survey system with the participation of 156 people. SPSS 22.0 analysis program was used during the analysis of the data. In the analyzes made, the questionnaire form was divided into three parts, reliability analysis was applied to all questionnaire questions and each part separately, and their reliability was found to be at an acceptable level. Then, regression analysis was applied to the data with factor analysis. According to the results of the regression analysis, it was determined that there is a significant relationship between workaholism and motivation. It has been determined that the relationship between fear of being unemployed and motivation and the relationship between workaholism and fear of being unemployed are insignificant. According to these results, it is seen that the fear of being unemployed does not have a mediating role between workaholism and motivation.