Kasaba ailesi üzerine sosyolojik bir inceleme: İnece örneği
A sociological analysis on the town family: The case of Inece
- Tez No: 691242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BATTAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Köy ve kent arasında kalan kasaba yerleşimleri, gün geçtikçe azalmaktadır. Geçmişe göre varlığını sürdürebilen az sayıda kasaba mevcuttur. İnece' de günümüzde kasaba olarak varlığını sürdüren yerleşim birimlerindendir. Kasabaları oluşturan ailelerde, köy ve kent ailesi özelliklerini içinde barındırmanın yanı sıra, kendine özgü yapısıyla farklılıklar içermektedir. Araştırmada İnece kasabası ailesinin zaman içerisindeki değişimini anlayabilmek için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ailelerin yapılarını, zamanla geçirdikleri değişimleri, hayatın akışı içerisinde anlayabilmek adına derinlemesine görüşme ve tam katılımcı gözlem tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler analiz edilerek bulgu ve yorumlar kısmında ayrıntılı olarak başlıklar halinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A SOCIOLOGICAL ANALYSIS ON THE TOWN FAMILY: THE CASE OF INECE Town settlements between the village and the city are decreasing day by day. There are few towns that have survived compared to the past. Inece is one of the settlements that continues to exist as a town today. The families that make up the towns, in addition to containing the characteristics of the village and city family, also contain differences with their unique structure. Qualitative research method was used in the research to understand the change of the family of Inece village over time. In-depth interview and full participant observation technique were applied in order to understand the structures of families, the changes they went through over time, in the course of life. The information obtained was analyzed and discussed in detail in the findings and comments section.