Aile odaklı bir sosyolojik inceleme (Perşembe kasabası örneği)
  1. Tez No: 30751
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Toplum-bilim alanında yerleşim merkezleri üzerine yapılan çalışmaların köy ve kent birimleri üzerinde yoğunlaşmış olması sebebiyle, kasabanın kendi yapısının ve özelliklerinin tanınması güçleşmiştir. Temel amaç, kasaba olgu sunu sahaya indirerek incelemek ve elde edilen bilgilerden hareketle bazı ge nellemelere ulaşabilmektir. Kasabaların toplumsal yapısını bilmeden, genel toplumsal yapı hakkında doğru sonuçlara ulaşmak zordur. Bu düşünceden hareketle araştırmamızda bir kasaba çalışması yapmayı uygun gördük. Araştırmanın temel konusu, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan, bir sahil kasabası olan Perşembe'nin; toplumsal kurumları, insan ilişkileri, değerleri, toplumsal yapı ve bunlara bağlı olarakta toplumsal yapıda oluşan değişmenin“aile odağında”incelenmesidir. Aile, bir toplumun en küçük birimidir. Bir toplu mun sosyo-ekonomik-kültürel v.b. durumunu yani genel sosyal yapıyı anla mak için önce toplumun bir nüvesi olan aileye bakmak gerekir. Bir aileyi ince lemek: aslında, ailenin içinde bulunduğu toplumu incelemek demektir. Bunun yanı sıra: nüfus, nüfus yapısı ve hareketleri, konut, eğitim, kitle iletişim araçla rı, v.b. konular ele alınıp incelenmektedir. Kasaba nüfusu, köy nüfusundan fazla olan, genellikle tarımsal ve ticari etkinliklerin yapıldığı, var olan değerlere fazlasıyla bağlı, dolayısıyla da yenilik ve değişimlere nisbeten kapalı bir ilişki içinde bulunduğu köylüyü kendine ba ğımlı hale getiren, toplumsal yaşamındaki ilişikiler ve davranışları ile köylü ve kentliden farklı olan, insanlardan oluşan bir yerleşim birimidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies on Sociology that focus on the village and city units make the understanding of the structure and qualities of the towns difficult. The basic aim is to study the town fact and to reach some generalizations by these knowledges. It is difficult to reach the results about the general. Social structure without knowing the social structure of towns. As a result of this thought we decided to examine a town in our study. The basic subject of our study is a town named Perşembe in Middle Black Sea; the society, the relations, social structures, traditions of this society and in according these to examine the changes of social structure in the focus of family. The family is the smallest unit of a society. For understanding the socio-economic, cultural situations in another way the general social structure. We must examine the family that is a member of the society, to examine a family is in fact to examine the society that the family belongs and in addition to examine the population, the structure and movemets of the population, settlement, education, etc. Town is a settlement unit that's population is more than village population; in which usually agricultural and commercial activities are seen; which is dependent on the traditions and against the newness and changes; that makes the villagers dependent to it self; and that is formed from the people who are different from the people in villages and cities by their relations and behaviours.