Slovakya doğrudan demokrasi referandumlarının sosyolojik analizi
Sociological analysis of referendums in direct democracy of Slovakia
- Tez No: 691241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Slovak Cumhuriyeti'nde doğrudan demokrasi konusu ele alınmış ve referandumlara doğrudan demokrasinin ana aracı olarak odaklanılmıştır. Tezin yöntemi, doğrudan demokrasiye geçildikten sonraki referandumların analizidir. Bir başka deyişle tez bu referandumlarla ilişkili sosyal olayların ve kampanyaların tanımlanması ve analizinden oluşmuştur. Tezinin sonucunda referandumların özgünlükleri ve aile meseleleriyle ilgili gerçekleştirilen son referandumun özgünlüğü arasındaki benzerlikler ile farklıklar analiz edilmiştir. Zira bu özgünlük sivil faaliyetlerde yeni bir eğilim gösterebilmektedir ve siyasi tartışmaları ahlak alanına daha da yaklaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of direct democracy in the Slovak Republic has been addressed and the referendum method has been focused on as the main tool of direct democracy. The methodology of the thesis is an analysis of the referendums and their dynamics after the transition to direct democracy. In other words, the thesis consists of the definition and analysis of social events and campaigns associated with these referendums. As a result of his thesis, the similarities and differences between the specificity of the specific referendums and the specificity of the recent referendum on family issues are analyzed. Because this originality can show a new trend in civic activities and brings political debates closer to the field of morality.