Din ve öteki bağlamında İslamofobi
Islamophobia in the context of religion and the other
- Tez No: 691244
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; din ve öteki bağlamında İslamofobi olgusunu incelemektir. Araştırma doküman analizi yöntemiyle hazırlanmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle konunun kavramsal analizi yapılarak, İslamofobinin tarihsel boyutları ortaya çıkarılmış ve İslamofobiyle mücadele kapsamında çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmada 11 Eylül saldırılarından sonra popülerleşen İslamofobi olgusunun din ve öteki bağlamında nasıl oluştuğu; İslamofobi olgusunun tarihi ve sosyolojik altyapısının kimler tarafından nasıl kurgulandığı, İslamofobinin hangi araçlarla yaygınlaştığı ve İslamofobiye maruz kalan Müslüman dünyanın göstermesi gereken reflekslerin ya da sağlıklı mücadelenin belirlenmesi hedeflenmektedir. Dolayısıyla Avrupa tarafından bilinçli olarak kullanılan İslamofobinin, tüm insanlığı ve Müslümanları ne kadar yakından ilgilendirdiğinin önemi ortaya konulmaya gayret edilmiştir. Sonuç olarak İslamofobinin özelde İslam dünyasını genelde tüm insanlığı tehdit eden bir unsur olduğu, çok kültürlü yaşam biçimini engellediği; İslam dinine yönelik çeşitli ön yargı, nefret ve ötekileştirme kampanyalarına yola açtığı neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the phenomenon of Islamophobia in the context of religion and the other. An attempt was made to prepare the research using the method of Document Analysis. As part of the research, the historical dimensions of Islamophobia were revealed and various suggestions were made as part of the fight against Islamophobia. In this study, how the phenomenon of Islamophobia, which became popular after the September 11 attacks, emerged in the context of religion and the other; It is aimed to determine the historical and sociological infrastructure of the phenomenon of Islamophobia, by whom and how, the means by which Islamophobia is widespread, and the reflexes or healthy struggle that the Muslim world exposed to Islamophobia should show. Therefore, the importance of Islamophobia, which is used consciously by Europe, concerns all humanity and Muslims, has been tried to be revealed. As a result, it has been concluded that Islamophobia is an element that threatens the Islamic world in general, hinders the multicultural lifestyle, and initiates various campaigns of prejudice, hatred, and othering against the Islamic religion.