İnternet gazeteciliği ve etik problemler: Tık tuzağı
Internet journalism and ethical problems: Clickbait
- Tez No: 691272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ACAR ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yeni nesil iletişim ortamı olarak internet ve bilgisayar teknolojileri, günlük yaşamdaki pek çok alanda köklü yeniliklerin ve değişimlerin yapılmasını zorunlu kılmıştır. Yakın dönemde hızlı bir gelişim süreci geçiren bu yeni teknoloji; iş çevreleri, bürokrasi, eğitim, iletişim ve sağlık gibi pek çok alanda dijital bir entegrasyonu zorunlu hale getirmiştir. Doğal olarak gazetecilikte bu yeni ortamda yerini almış ve internetin ağ tabanlı alt yapısının bir sonucu olarak ''internet gazeteciliği'' diye adlandırılan, geleneksel basından birçok yönden farklı, yeni bir habercilik pratiği ortaya çıkmıştır. İnternet gazeteciliğinin ağ tabanlı alt yapısı, kullanıcılara pek çok yönden olumlu bir haber alma pratiği sunsa da, yeni etik sorunların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. İnternet gazetelerinin biricik gelir kaynağı olan reklam gelirlerini artırmak amacıyla uygulanan ''tık tuzağı'' da, internet gazeteciliğiyle beraber ortaya çıkan yeni ve en önemli etik sorunlardan biridir. Türkiye' de yayıncılık yapan internet gazeteleri kapsamında, internet gazetelerinin tık tuzağı kullanımlarını incelemenin ve bu yöntemin ne sıklıkla uygulandığını tespit etmenin amaçlandığı bu çalışmada, Türkiye' de kullanıcılar tarafından en fazla ziyaret edilen, üç adet geleneksel medyanın temsilcisi olan ve üç adet yalnızca internet ortamında yayıncılık yapan En Son Haber, Hürriyet, Milliyet, Spor X, Sözcü ve Mynet adlı haber sitelerinin manşet haber başlıkları, bir hafta süreyle incelendi. Araştırma süresi boyunca toplam 791 manşet haber başlığı incelenmiş ve bu haber sitelerinin farklı teknikler uygulayarak tık tuzağı uygulamasına başvurduğu görülmüştür. İncelenen haber başlıklarından 474 tanesi, tık tuzağı kullanımı olarak tespit edilmiş ve elde edilen sonuçlar üzerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet and computer technology which is new generation communication medium, have made many areas oblige to do a raft of innovations and alternatations. That new technology, which has recently undergone a rapid development process, have made a digital integration madatory in many areas like business world, bureaucracy, education, communication and health. Naturally, journalism also has taken its place in this new medium, and as a result of the network-based infrastructure of the internet, a new journalism practice which is called“internet journalism”, has appeared which is different from the traditional press in many ways. Although the internet journalism's network-based infrastructure offers users a positive practice of getting news in many ways, it also causes new ethical problems to arise. The“clickbait”which is applied to increase the advertising revenues which is the only income source of internet newspapers, is one of the new and most important ethical problems that have emerged with internet journalism. Within the scope of internet newspapers which are published in Turkey, in this thesis which aims to examine the clickbait usage of internet newspapers and determine how often this method is applied, the most visited six internet newspapers by internet newspaper readers were examined the headline news headlines of the news sites which are three of which are representatives of traditional media and three of which are published in only internet, for a week. These are En Son Haber, Hürriyet, Milliyet, Spor X, Sözcü and Mynet. During the research period, a total of 791 headline news headlines were examined and it was seen that these news sites applied to clickbait by applying different techniques. 474 were identified as the use of clickbait of the news headlines which were examined. As a result, it was discussed on the datas.