Okul yöneticilerinin liderlik tarzı ile beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki (Bursa örneği)
The relationship between school leadership style and physical education teachers' burnout levels (example of Bursa)
  1. Tez No: 691278
  2. Yazar: İLYAS AZİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul yöneticilerinin sergiledikleri liderlik tarzlarının Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin bakış açılarıyla ortaya konulması ve okul yöneticilerinin sergiledikleri liderlik davranışları ile Beden Eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 Eğitim ve Öğretim döneminde Bursa'da görev yapan 468 Beden Eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, tükenmişlik ölçeği ve liderlik tarzı davranış ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 25 programında değerlendirilmiş ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda okul yöneticilerinin en çok etkileşimci liderlik daha sonra ise sırası ile dönüşümcü ve serbest bırakıcı liderlik davranışlarını sergiledikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte Beden Eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin demografik bilgileri ve çalıştığı okul türü gibi birçok değişkene göre tükenmişlik düzeylerinin araştırıldığı bu çalışmada serbest bırakıcı liderlik tarzının tükenmişlik düzeyini yükseltirken etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzının tükenmişlik düzeylerini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the leadership styles of school administrators from the perspectives of physical education and sports teachers, and to examine the relationship between the leadership behaviors of school administrators and the burnout levels of physical education teachers. The sample of the study consists of 468 physical education teachers working in Bursa in the 2020-2021 academic year. Personal information form, burnout scale and leadership style behavior scale were used to collect data in the study. The analysis of the data was evaluated in the SPSS 25 program and worked with a 95% confidence level. In line with the findings, it was found that school administrators displayed the most interactional leadership and then transformational and liberating leadership behaviors, respectively. However, it was determined that the burnout levels of physical education teachers were low. In addition, in this study, where burnout levels were investigated according to many variables such as the demographic information of teachers and the type of school they work, it was concluded that the liberal leadership style increased the burnout level, while the interactionist and transformational leadership style decreased the burnout levels.