Elektronik atıkların geri dönüşüm ağı tasarımı için bulanık ağırlıklı bir atama modeli
A fuzzy weighted assignment model for recycling network design of electronic wastes
  1. Tez No: 691277
  2. Yazar: TUBA BAZANCİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Elektronik atıkların geri dönüşümü sorunu gün geçtikçe büyüyen, çözüm bekleyen ve üzerinde yoğun çalışılan bir konu halini almıştır. Bu nedenle bu çalışmada, e-atık oluşumunu etkileyen ana faktörleri dikkate alan, oluşacak e-atık miktarını tahmin eden ve e-atık toplama noktalarını belirleyen yeni bir karma tam sayılı matematiksel modelin kurulması ve küçük bir problem üzerinde uygulanması amaçlanmıştır. Önerilen model ile toplanan e-atık miktarı en çoklanırken aynı zamanda yerleşim yeri ile e-atık konteyneri arasındaki azami kapsama mesafesinin de dikkate alındığı yeni bir model yapısı oluşturulmuştur. Bu çalışmada, benzer çalışmalardan farklı olarak, e-atık toplama noktalarının belirlenmesinin yanı sıra, oluşacak e-atık miktarının da e-atık oluşumunu etkileyen faktörler çerçevesinde öngörülmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan model, jenerik bir yapıdadır. Böylelikle; bu genel modeli kullanacak yerel yönetimler kendi şartlarını modele yansıtarak kendilerine uygun bir uygulama yapabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The problem of recycling electronic waste has become an issue that is growing day by day, waiting for a solution and being studied intensively. Therefore, in this study, it is aimed to take into account the main factors affecting the e-waste generation, to estimate the amount of e-waste to be generated and to determine the e-waste collection points with a new mixed integer mathematical model. While maximizing the amount of e-waste collected with the proposed model, a new model structure was created in which the maximum coverage distance between the settlement and the waste container is taken into account. In this study, unlike similar studies, it is aimed to determine the e-waste collection points, as well as to predict the amount of e-waste to be generated within the framework of the factors affecting the generation of e-waste. The created model has a generic structure. Thus; Local governments that will use this general model will be able to reflect their own conditions to the model and make an application suitable for them.