Kompozit rezin simanların ve preparasyon tekniklerinin protetik restorasyonların mikrosızıntısına etkisinin eds yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of effect of composite resin luting cements and surface preparations on microleakage of prosthetic restorations with eds method
  1. Tez No: 691288
  2. Yazar: AHMET YÜCEL PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SONUGELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Işıkla polimerize edilen kompozit rezin simanlar reaksiyon sırasında polimerizasyon büzülmesine uğrarlar ve bunun oluşturduğu stresler mikroçatlak odakları oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca bu simanlar yüzey preparasyonu için farklı sayıda aşamalar ile hazırlık yapılmasını gerektirir. Yeni geliştirilen simanlarda stres oluşumunu azaltmak amacıyla kimyasal olarak polimerize olma yeteneği artırılmakta ve klinik işlemlerin kolaylaştırılması için self adeziv özellikler eklenerek yüzey preparasyon işlemleri azaltılmaktadır. Bu farklılıkların restorasyonun başarısısızlığına etkisi yüksek olan mikrosızıntı oluşumu açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda bu özellikler karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada geleneksel boya penetrasyonu uygulanıp kesit alarak yapılan görsel ölçümler yerine taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım spektroskopisi (Eds) ile haritalama yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem geleneksel mikrosızıntı değerlendirme tekniklerine göre üstünlükler içermektedir. Kullanılan Ag iyonlarının mikroçatlaklara penetre olma potansiyeli boya penetrasyon yöntemlerinde kullanılan boya moleküllerine göre çok daha yüksektir. Ayrıca ölçümler bilgisayar yazılımları ile objektif olarak yapılmaktadır.Çalışmamızın sonucunda kompozit rezin simanlarda ışıkla polimerizasyonun oluşturduğu streslerin mikrosızıntıya sebep olabileceği ancak oluşan mikrosızıntı miktarının kimyasal olarak sertleşen kompozit rezin simanlara göre daha az olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında yüzey preparasyonunda 1,2 ya da 3 aşamalı hazırlık uygulaması yönünden 3 aşamalı preparasyonun mikrosızıntı oluşumuna karşı direnci artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dual cure composite resin cements undergo polymerization shrinkage thus creating microcracks. Furthermore these cements require 3 step bonding procedures. Newly developed systems are enhanced by increasing the degree of chemical curing and are being simplified and given self adhesive properties in order to shorten chairtime in clinical process. These differences need to be evaulated in order to see their effects on microleakge formation. These differences were evaulated in our study. Scanning electron microscope with energy dispersed spectrophotometer installed and Eds mapping was used to detect microleakage instead of conventionel dye penetration. This method has several advantages over conventionel dye penetration methods. The Ag ions used have larger potential for penetrating into microcraks then standart dyes. Furthermore the data is collected from specimens in dijital format respectively.Results of our study showed that light polymerization of dual cure cements may lead to microleakage but the level of microleakage is far less then chemically cure composite resin cements. It has also been shown that regarding 1,2 or 3 step adhesive techniques used in preparation of luting surfaces, 3 step adhesives show the most resistant bond to prevent microleakage.