Farklı yapıda rezin esaslı yapıştırma simanlarının statik- ve dinamik-yaşlandırma sonrası yüzey sertlik değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of surface hardness values of resin based cements of different structures after static- and dynamic-aging
  1. Tez No: 800882
  2. Yazar: ŞEYMA ŞİRİN TÜRKMENDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İndirekt seramik ve seramik-benzeri restorasyon uygulamaları, CAD/CAM tekniği ile beraber yaygın kullanım alanı buldu. Bu restorasyonların, diş sert dokularına bağlanması söz konusu olduğunda, kompozit rezin yapıştırma simanı veya kendinden adeziv yapıştırma siman materyalleri kullanılır. Bu yapıştırma siman materyallerinin mekanik özellikleri, indirekt restorasyonun klinik performansını önemli derecede etkiler. Sertlik, maddenin yüzeyinin, aşınmaya, çizilmeye karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanır ve tüm restoratif materyaller için önemli olduğu gibi, rezin esaslı yapıştırma siman materyaller için de, restorasyon üzerine gelen kuvvetler karşısında desteklenmesi için önemlidir. Literatürde, kompozit rezin restoratif materyallerin statik- ve dinamik-yaşlandırma sonrası çalışmalar mevcuttur. Ancak, kompozit rezin yapıştırma simanı ve kendinden adeziv rezin yapıştırma simanı ile ilgili yeterince yoktur. Çalışmamızın amacı, kompozit rezin yapıştırma simanı ile kendinden adeziv rezin yapıştırma simanının, üst ve alt yüzey sertlik değerlerinin, statik ve dinamik ortamda zamana bağlı değişiminin araştırılması ve statik- ve dinamik-yaşlandırma sonrası, bu değerlerde olası değişiminin değerlendirilmesi ile klinik pratiğinde, simantasyon aşamasında, klinisyenlere yol gösterici olması ve yeni çalışmalara katkı sağlanmasıdır. Çalışmamızda, ortasında 5 mm çapında boşluk bulunan, 2 mm kalınlığında, kare prizma (20 mm x 20 mm) siyah pleksi materyal kalıptan test örnekleri hazırlandı (n=40). Disk şeklinde (5 mm çapında, 2 mm kalınlığında) test örneklerinin hazırlanması sırasında, şeffaf bant yerleştirilen cam üzerine siyah pleksi kalıp yerleştirildi. Test materyali, kalıp içinde yer alan 5 mm çapında boşluğa yerleştirildikten sonra kalıbın üst yüzeyine şeffaf bant ve cam lamel yerleştirildi. Test kalıbının üst yüzeyinde bulunan disk şeklindeki kısma, yüksek ışık yoğunluğuna sahip (1400 mW/cm2) LED ışık kaynağının ucu, 0 mm mesafeden 20 sn süre ile uygulandı. Tez çalışmasının birinci aşamasında, uygulanması planlanan, yük ve süreye karar verilmesi amacı ile, 1 adet kompozit rezin restoratif materyal (n=5), 1 adet kompozit rezin yapıştırma simanından (n=5) test örnekleri hazırlandı. Test örneklerinin üst yüzey ve alt yüzey sertlik ölçümü, HVS-1000 Vickers yüzey mikrosertlik cihazı ile gerçekleştirildi. Ölçüm için, izdüşüm oluşturan en hafif yük ve en az süre (50 gr ve 10 sn) uygulamasına karar verildi. Tez çalışmasının ikinci aşamasında, karar verilen yük ve süre (50 gr ve 10 sn), 3 farklı rezin esaslı siman materyalleri, statik- ve dinamik-yaşlandırma işlemi için 2 ayrı alt gruba ayrıldı. Yaşlandırma öncesi ve sonrası, üst yüzey ve alt yüzey sertlik ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular, IBM SPSS Statistics 22 programı ile değerlendirildi. Verilerinin incelenmesi, parametrelerin normal dağılıma uygunluğu, Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile incelendi. Kompozit rezin restoratif materyal/kompozit rezin yapıştırma simanı, uygulanan kuvvet (gram) ve uygulanan sürenin (saniye) üst yüzey ve alt yüzey sertlik değerleri üzerindeki ortak etkinin değerlendirilmesinde, Üç-yönlü varyans analizi=Three-way ANOVA testi, post hoc olarak Tukey HSD testi kullanıldı. Test edilen rezin esaslı yapıştırma simanları arasında, yüzey sertlik değerlendirilmesinde, Tek-yönlü varyans analizi=One-way ANOVA testi, post hoc olarak Tukey HSD testi kullanıldı. Test edilen materyaller arasında, 10 dakika, 1 saat, 24 saat ve 1 yıl sonra ölçüm aralıklarında, statik-yaşlandırma sonrası, yüzey sertlik değerlerindeki değişimin incelenmesinde, tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, post hoc test olarak Bonferroni testi uygulandı. Üst yüzey-alt yüzey ve dinamik-yaşlandırma işlemi 77 öncesi/dinamik-yaşlandırma işlemi sonrası karşılaştırmalarında Paired Samples t test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Indirect ceramic and ceramic-like restoration applications have found widespread use together with the CAD/CAM technique. When it comes to bonding these restorations to dental hard tissues, composite resin luting cement or self-adhesive luting cement materials are used. The mechanical properties of these luting cement materials significantly affect the clinical performance of the indirect restoration. Hardness is defined as the resistance of the material's surface to abrasion and scratching, and it is important for all restorative materials, as well as for resin-based bonding cement materials to support the restoration against forces. There are static- and dynamic-post-aging studies of composite resin restorative materials in the literature. However, there is not enough about composite resin luting cement and self- adhesive resin luting cement. The aim of the present study is to investigate the time- dependent changes in the upper and lower surface hardness values of the composite resin luting cement and self-adhesive resin luting cement in the static and dynamic environment; and to evaluate the possible changes in these values after static- and dynamic-aging in clinical practice, in the cementation phase, to guide clinicians and contribute to new studies. In the present study, test samples were prepared from a 2 mm thick, square prism (20 mm x 20 mm) black plexiglass mold with a 5 mm diameter gap in the middle (n=40). During the preparation of the disk-shaped (5 mm diameter, 2 mm thick) test samples, a black plexiglass mold was placed on the glass on which the transparent tape was placed. After the test material was placed in the cavity with a diameter of 5 mm in the mold, transparent tape and glass coverslip were placed on the upper surface of the mold. The tip of a high light intensity (1400 mW/cm2) LED light source was applied to the disc-shaped part on the upper surface of the test mold from a distance of 0 mm for 20 seconds. In the first stage of the thesis study, test samples were prepared from 1 composite resin restorative material (n=5) and 1 composite resin bonding cement (n=5) in order to decide on the load and duration planned to be applied. The upper and lower surface hardness measurements of the test samples were performed with the HVS-1000 Vickers surface microhardness device. For the measurement, it was decided to apply the lightest projecting load and the least duration (50 g and 10 sec). In the second phase of the thesis work, the decided load and time (50 g and 10 sec), 3 different resin-based cement materials were divided into 2 separate subgroups for static- and dynamic-aging. Before and after aging, upper surface and lower surface hardness measurements were performed. The findings were evaluated with the IBM SPSS Statistics 22 program. The analysis of the data, the conformity of the parameters to the normal distribution were examined by Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilks tests. In evaluating Composite resin restorative material/composite resin luting cement, the joint effect of applied force (grams) and applied time (seconds) on upper surface and lower surface hardness values, Three-way analysis of variance=Three-way ANOVA test, Tukey HSD as post hoc test was used. Among the tested resin-based luting cements, one-way analysis of variance=One-way ANOVA test was used for surface hardness evaluation, and Tukey HSD test was used as post hoc. Among the tested materials, analysis of variance in repeated measurements, Bonferroni test was applied as a post hoc test to examine the change in surface hardness values after static-aging at the measurement intervals after 10 minutes, 1 hour, 24 hours and 1 year. Paired Samples t test was used for comparison of upper surface- 79 lower surface and dynamic-aging before/after dynamic-aging procedure.