Denizli ili 12-18 yaş yetiştirme yurdu çocuklarının fiziksel ve ruhsal durumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 69129
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Denizli ili yetiştirme yurdunda bulunan 12-18 yaş arası 52 kız, 80 erkek çocuğun fizik muayeneleri ile birlikte psikososyal durumlarını değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmış ve farklı sosyodemografik faktörlerin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır Çocukların psikososyal durumlarının değerlendirilmesi sonucunda, anneden çok baba varlığının önemli olduğu ve babası hayatta olanların yüksek benlik saygısı ve güven duygusu gösterdikleri, kişiler arası ilişkilerde daha az oranda tehdit hissettikleri görülmüştür. Kızlarda, erkeklere oranla kendilik kavramının sürekliliğinin fazla olduğu ve yüksek benlik saygısı saptanırken, depresif duygulanımda fazlalık izlenmiş ve insanlara daha az oranda güven duydukları belirlenmiştir. Çocukların beslenme durumlarının değerlendirilmesinde Orta Kol Çevresi (OKÇ), vücut kütle indeksi (%BMI), yaşa göre boy indeksleri kullanılmıştır. OKÇ ölçümlerine göre kızların %34.6'sında, erkeklerin de %56.2'sinde beslenme yetersizliği saptanırken, %BMI'e göre bu oranlar %28.8 ve %26.2 olarak saptanmıştır. Kızların %7.7'si obez olarak değerlendirilirken, erkeklerde obeziteye rastlanmamıştır. Yaşa göre boy indeksi kronik beslenme bozukluğunun bir göstergesidir ve kızların %17'si erkeklerin ise %24'ünün bodur olduğu saptanmıştır. Aile ortamında yetişme şansını kaybeden gençlerin yetiştirme yurtlarında yetiştirilmesi ailenin yerini tutmamaktadır. Bu bilgiler ışığında, fizyolojik anne babalık kadar sosyal ebeveynliğin de öneminin topluma anlatılması, koruyucu ailelik ve evlatlık almanın ülkemizde de yaygınlaştırılmasında çocuk hekimlerinin rolünün önemli olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE PHYSICAL AND PSYCHOLOGICAL STATUS OF THE INSTITUTIONALIZED CHILDREN AGED 12-18 YEARS IN DENİZLİ The aim of this study was to investigate physical and psychosocial status of the institutionalized children, aged between 12-18 years, in Denizli. Rosenberg Self Esteem Scale (RSES) was used for evaluation of psychosocial status and the effects of different sociodemographic factors on the development of these children. After evaluation of psychosocial status, children with alive fathers showed higher self esteem and thrust to people and felt less threat during contact with people when compared with children whose mothers' been in life. Although higher self esteem and continuity of the self concept were found in girls, more depressive symptoms and less thrust to people were also found. During the evaluation of the nutritional status of children, Middle Upper-arm Circumference (MUC), Body Mass Index (BMI) and height for age indexes were used. According to MUC values, malnutrition ratios for girls and boys were 34.6% and 56.2%. These ratios were 28.8% and 26.2% according to the BMI values and obesity was found in 7.7% of the girls and none of the boys. Height for age is an important index of chronic malnutrition. Stunting was found in 17% of the girls and 24% of the boys in the institutionalized children. Growing of the children in the institutions who lose the chance of living with their families is not used in place of the families. To be a social parent is important as physiological one. It is clear that pediatricians have important roles to explain the importance of the being a social parent to society and to increase the prevalence of foster care and adoption also in our country. 58