Yenidoğan sıçanlarda oluşturulan hipoksi-reaksijenizasyon doku hasarında nitrik oksidin yeri
- Tez No: 69130
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada; yenidoğan sıçanlarda hipoksik doku hasarının oluşmasında NO 'in rolü ve NO sentezi için prekürsör madde olan L-Arginin (L-ARG) ve NO sentaz enzim inhibitörü N^mtro-L-Arginin (L-NNA) in etkileri araştırıldı. 1 günlük Wistar cinsi sıçanlar (5-6 g) 4 gruba ayrıldı: kontrol, hipoksi, L-ARG ve L-NNA grupları. L-ARG 100 mg/kg, L-NNA 2 mg/kg bolus intraperitoneal olarak hipoksiden 1.5 saat önce verildi. Hipoksi % 8 O2, % 92 N2 karışımının 3 saat solutulması ile sağlandı. Hipoksi sonrası 30 dakika normal atmosferik havanın sıçanlara solutulması ile reoksijenizasyon sağlandı. Reoksijenizasyon sonrası dekapite edilen sıçanların dokuları biyokimyasal ve histopatolojik yöntemlerle değerlendirildi. Hipoksi kas dokusu hariç tüm diğer dokularda lipid peroksitlerde artışa neden oldu. Bu artış, beyin, kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek dokularında hem L-ARG hem de L-NNA ile kontrol grubuna yakın düzeylere indi. Farklı olarak, barsak dokusunda L-NNA, kas dokusunda L-ARG lipid peroksitlerde artışa neden oldu. Karaciğer dokusunda hipoksi ile artan myeloperoksidaz aktivitesi L-ARG ve L-NNA ile lipid peroksitlere benzer şekilde kontrol grubuna yakın düzeylere indi. En çok dikkati çeken histopatolojik değişiklik barsak, akciğer, ve kas dokulanndaydı. Barsaklarda hipoksik ve L-NNA gruplarındaki villöz epitelde ayrılma ve hiperemi L- ARG ve kontrol gruplarında gözlenmedi. Akciğerlerde hipoksik grupta izlenen kanama odaklarına L-ARG ve L-NNA gruplarında rastlanmadı. Kas dokusunda L- ARG grubunda, hipoksik gruba benzer şekilde kas liflerinde düzensizlik izlendi. Bu çalışma, L-ARG ve L-NNA in bu çalışmada kullanılan dozlarda beyin, kalp, akciğer, böbrek, karaciğer dokularında hipoksiye karşı koruyucu etkilerinin hakim olduğunu göstermektedir. L-NNA barsakta, L-ARG kas dokunda hasan artırmıştır. Bu sonuçlar; hipoksi-reoksijenizasyon doku hasarında NO in etkin bir rol aldığım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF NO İN HYPOXIA-INDUCED TISSUE INJURY İN NEWBORNRATS in order to investigate the role of NO in hypoxic tissue damage in newborns, we studied the effect of the systemic administration of a inhibitor of NOS (L-NNA), and the precursor for the synthesis of NO (L-ARG). Four groups of 1-d- old Wistar rat pups (5-6 g) were used: control, hypoxic, L-ARG, L-NNA groups. L- ARG 100 mg/kg or L-NNA 2 mg/kg were administered as a bolus intraperitoneally 1.5 hour before the hypoxia. Hypoxia was induced by breathing of a mbcture of 8 % O2 and 92 % N2 for 3 h. Then pups were allowed to inhale normal atmospheric air for 30 minutes. The rats were decapitated at the end of the reoxygenation period. The tissues were studied biochemically and histopathologically. Hypoxia increased lipid peroxidation in ali tissues except muscle; this increase was reversed by L-NNA and L-ARG in brain, heart, lung, kidney, and liver tissues. L-NNA in intestine, L-ARG in muscle increased lipid peroxidation. Tissue associated myeloperoxidase activity increased vvith hypoxia, this increase was decreased in liver by L-NNA and L-ARG. Histopathological changes in intestines were villous epithelial separation and hyperemia in hypoxic and L-NNA groups, which was not observed in control and L-ARG groups. Ih lungs, pulmonary hemorrhage was observed only in hypoxic group. in muscles, irregular muscle fibers with indefinite celi borders were seen in hypoxic and L-ARG groups. These data suggest that NO acts both as a destructive and protective agent in the pathogenesis of hypoxia-reoxygenation injuries in brain, heart, lung, liver, and kidney tissues. L-NNA in intestines, L-ARG in muscles increased hypoxic injury. in this study, it was observed that NO has an important role in the hypoxia- reoxygenation injury. 41