Eğitim harcamalarının genç işsizlik üzerindeki etkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri için panel veri analizi
The impact of education expenditure on youth unemployment: A panel data analysis for selected OECD countries
  1. Tez No: 691297
  2. Yazar: SELÇUK İPSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada seçilmiş OECD ülkelerinin geçmiş yıllardaki verileri dikkate alınarak ülkelerin eğitim harcamalarının genç işsizlik oranına etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ekonometrik analizinin yapılmış olduğu bu bölümde 2008-2019 yılları arasındaki dönemlerine ait 30 OECD ülkesinin eğitim harcamalarının GSYİH içindeki payı ve genç işsizlik oranı verilerinin yıllık olarak kullanılmasıyla analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan eğitim harcamaları, genç işsizlik oranı ve GSYİH rakamları World Bank kurumunun resmi internet sitesinden alınmıştır. Araştırmanın amacına yönelik yapılan ekonometrik analizler Eviews-12 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada öncelikle değişkenlerin yatay kesit bağımlılığının incelenmesi için Peseran (CD) test kullanılmış ve değişkenlerin yatay kesit bağımlılığı yoktur hipotezi reddedilerek yatay kesit bağımlılığının olduğu belirlenmiş ve değişkenlerin birim kök testleri 2.nesil birim kök testlerinden Im-Pesaran-Shin (CIPS) ile kontrol edilmiştir. Araştırmada yer alan değişkenlerin düzeyde durağan olduğu bulgusuna ulaşılmış ve verilerin homojenlik ve heterojenliğinin sınanması için Pesaran ve Yamagata (2008)'nın delta test istatistikleri kullanılmıştır. Heterojen çıkmış olan serilerde Dumitrescu-Hurlin nedensellik analizi gerçekleştirilmiş ve nedensellik ilişkilerinden yola çıkılarak düzeyde durağan olan değişkenler Panel En Küçük Kareler tahmin yöntemi ile tahminlemesi yapılmıştır. Sonuç olarak genç işsizlik oranından eğitim harcamalarının GSYİH içindeki payına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the education expenditures of the countries have an effect on the youth unemployment rate, taking into account the data of selected OECD countries in the past years. In this section, where the econometric analysis of the research was made, the analysis was carried out by using the annual data on the share of education expenditures in GDP and youth unemployment rate of 30 OECD countries between the years 2008-2019. The education expenditures, youth unemployment rate and GDP figures included in the research are taken from the official website of the World Bank institution. Econometric analyzes for the purpose of the research were made with the Eviews-12 statistical package program. In the study, first of all, the Peserane (CD) test was used to examine the cross-sectional dependence of the variables, and the hypothesis that the variables had no cross-sectional dependence was rejected and it was determined that there was cross-sectional dependence, and the unit root tests of the variables were checked with Im-Pesaran-Shin (CIPS), one of the 2nd generation unit root tests. It was found that the variables in the study were stationary at the level, and the delta test statistics of Pesaran and Yamagata (2008) were used to test the homogeneity and heterogeneity of the data. Dumitrescu-Hurlin causality analysis was performed on the heterogeneous series, and the variables that were stationary at the level were estimated using the Panel Least Squares estimation method based on the causality relationships. As a result, one-way causality relationship from youth unemployment rate to the share of education expenditures in GDP has been determined.