Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kariyer planları ve spor sektörüne yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of career plans and attitudes towards sports sector of faculty of sport sciences students
  1. Tez No: 691298
  2. Yazar: AYŞE NİLAY KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Spor sektöründe yaşanan gelişmeler yeni iş imkanları ve nitelikli iş gören ihtiyacı imkanının artmasına yol açmıştır. Spor bilimleri fakültesinden mezun olan öğrencilerin uzman olduğu bölümden aldığı eğitimi başarılı bir şekilde değerlendirememesi temel sorun olarak göze çarpmakadır. Spor sektöründe çalışan bireylerin kariyer planması, mesleğe ilk adımı atmaya başladığı eğitim yıllarında ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla başladığımız çalışma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi'nde lisans eğitimi alan öğrencilerin kariyer planları ve spor sektörüne yönelik tutumların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 103 gönüllü öğrenci katılmış, anket çalışması öğrencilere uygulanmıştır. Anket verilerinde yer alan demografik bilgiler yüzde ve frekans değerler olarak yorumlamış, iki değişkenli değişkenler için Mann Whitney U testi, ikiden fazla değişkenler için ise Kruskall Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin spor sektörünün üst pozisyonlarında yer almak istedikleri ve aynı zamanda bu sektörü seçme nedenlerinden biri meslek sevgisi olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in the sports sector have led to an increase in new job opportunities and the need for qualified employees. The main problem is that students who graduate from the faculty of sports sciences cannot successfully evaluate the education they have received from the department. Career planning of individuals working in the sports sector emerges in the years of education when they started to take the first step in the profession. The aim of this study is to determine the career plans and attitudes of the students who have undergraduate education in Istanbul University-Cerrahpasa Faculty of Sport Sciences. 103 volunteer students participated in the study and the questionnaire was applied to the students. Demographic data in the survey data were interpreted as percentage and frequency values, Mann Whitney U test was used for two variables and Kruskall Wallis test was used for more than two variables. In this research, one of the reasons that students want to take part in the top positions of the sports sector and at the same time choose this sector stands out as love of profession.