Analyzing the impact of working capital management on corporate profitability
İşletme sermayesi yönetiminin şirket karlılık üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 691328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İşletme sermayesinin, karlılığı doğrudan etkilemesi nedeniyle iş dünyasında kritik bir rolü vardır. Bu araştırma, Türkiye'de toptan ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin, 2008 ve 2018 aralığındaki dönemde işletme sermayesi yönetimi ile karlılık arasındaki ilişkiyi amprik kanıtlar sunmak amacıyla incelemektedir. Veri kaynağı, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden oluşmaktadır. İşletme sermayesi yönetimini ölçmek için nakit dönüşüm süresi, firma karlılığını ölçmek için ise brüt faaliyet karı, net faaliyet karı ve aktif kârlılığı kullanılmaktadır. Analizde, Pearson korelasyonu, En Küçük Kareler Regresyon Yöntemi ve Sabit Etkiler Regresyon Yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları karlılık ve işletme sermayesi yönetimi arasında istatistiki açıdan anlamlı ve negatif bir ilişki vermektedir. Özetle, nakit dönüşüm süresi ile karlılık arasında negatif bir ilişki vardır, nakit dönüşüm süresi ne kadar uzunsa karlılık o kadar azdır. Ayrıca, alacak tahsil süresi, stok çevrim süresi ve ticari borç ödeme süresi ile karlılık arasında da istatistiki olarak anlamlı ve negative sonuçlar görülmüştür. Tüm denklemler Deloof (2003) tarafından kullanılan regresyon analizi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In business, WCM has a critical role because of directly effectiveness of profitability. This thesis aims to give empirical results on impacts of WCM on profits. It is conducted for 11 years period which is from 2008 to 2018 focusing on retail and wholesale companies operating in Turkey. The data source consists of companies which are listed on the BIST. To measure WCM, CCC is used and GOI, NOI, and ROA are measurements of profitability. Also, correlation and descriptive analysis, OLS and Fixed Effects regressions are used to perform regressions. The study shows that there is a significant and negative relationship between profitability and CCC. To sum up, a negative relationship observed between CCC and profitability; longer CCC, profitability decreases. Also, a negative relationship between DSO and profitability. If the collection period is long, the profitability decreases. It is likely to, there is a negative relationship between DIO and profitability; longer the inventory holding periods, the profitability decreases. When we look at the DPO and profitability relation, we see a negative relationship which means shorter the days payable outstanding, the profitability increases. All equations were estimated by regression analysis as utilized by Deloof (2003).