The relationship between effective management of net working capital and company profitability in the health sector
Sağlık sektöründe net ı̇şletme sermayesı̇nı̇n etkı̇n yönetı̇mı̇ ı̇le şı̇rket karlılığı arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇
- Tez No: 938328
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GAYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlığın en temel taleplerinin başında sağlıklı bir hayat sürebilmek gelmektedir. Sağlık sektörü, tüm bileşenleriyle birlikte bu talebin karşılanmasına yönelik ürün ve hizmetleri üretmekte ve inovatif adımlarla birlikte yeni talep türleri yaratmaktadır. Bu sektörde faaliyet gösteren gösteren şirketlerin, uzun vadede stratejilerini hayata geçirebilmek ve kısa-vadede operasyonlarını etkili bir şekilde yönetebilmek ve sunulan hizmetlerin kalitesini arttırabilmek için finans yöneticilerine büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sorumlulukların en önemli parçalarından birisi işletme sermayesi yönetimidir. Bu çalışmada G20 ülkelerinde faaliyet gösteren sağlık sektörü bileşenlerinin işletme sermayelerine dair uyguladıkları yönetim politikalarının çeşitli karlılık oranları üzerindeki etkisi panel veri analizi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada işletme sermayesi yönetiminin ölçütü olarak nakit dönüşüm döngüsü kullanılmıştır. Bu döngüde yaşanann artış ve azalışların şirketlerin Aktif Karlılığı, Özsermaye Karlılığı ve Operasyonel Karlılık üzerindeki etkisi incelenirken, şirketlerin büyüklüğü, borçluluk yapısı, likidite seviyesi, satışlarındaki büyüme gibi kısa vadeli kararları yakından etkileyecek değişkenler göz önünde bulundurulmuştur. Bu analizlerle birlikte, işletmelerin ekonomik ve finansal karar alma süreçlerinde görev alacak kişilere anlamlı iç görüler sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental demands of humanity is to lead a healthy life. The health sector, with all its components, produces products and services to meet this demand and creates new types of demand with innovative steps. Finance managers of companies operating in this sector have a great responsibility to realize their strategies in the long term, to manage their operations effectively in the short term and to increase the quality of the services provided. A crucial aspect of these obligations is the management of working capital. This thesis analyzes the influence of working capital management (WCM) policies of health sector entities in G20 countries on various profitability ratios through panel data analysis. The research employs cash conversion cycle (CCC) as an indicator of WCM. While analyzing the impact of increases and decreases in this cycle on Return on Assets (ROA), Return on Equity (ROE) and Operating Margin (OM), variables that will closely affect short-term decisions such as company size, indebtedness structure, liquidity level and sales growth are taken into consideration. With these analyzes, it is aimed to provide meaningful insights to those who will take part in the economic and financial decision-making processes of companies