Mechanisms behind the expansion of the last insurgency organization ELN despite the peace agreement of Colombia
Kolombiya barış anlaşmasına rağmen son isyan örgütü ELN'nin genişlemesinin arkasındaki mekanizmalar
  1. Tez No: 691358
  2. Yazar: ÖZGE GÜNER ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSUN NECATİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Kolombiya Barış Anlaşması'na rağmen son solcu isyan örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (Ejército de Liberación Nacional-ELN) genişlemesi için yeterli nedensel açıklamayı araştırmayı amaçlamaktadır. Kolombiya hükümeti ile o dönem Kolombiya'daki en büyük isyan örgütü olan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia-FARC) Barış Anlaşması'nı imzalamasının üzerinden dört yıl geçti. Barış Anlaşması'nın esaslarına göre; FARC silahsızlanarak siyasi temsil hakkını elde etti ve Kolombiya siyaset sahnesindeki yerini aldı, kırsal ekonomik reformlar uygulanmaya başlandı, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele hızlandı, geçiş dönemi adalet politikaları tüm taraflarca gündeme alındı. Bununla birlikte, Kolombiya'da ayrıca hem Ekvador hem de Venezüella sınırında sürekli olarak genişlemeye devam eden ve bugün en eski tarihe sahip olan son sol isyan örgütü ELN, 1980'lerde başlayan önceki barış görüşmelerinde olduğu gibi 2017'de, Kolombiya hükümetiyle resmi barış görüşmelerini başlatmayı kabul etmişti. Ancak, yeni seçilen hükümetle yaşanan anlaşmazlıklar ve ELN'nin 2019 yılında Bogota'da bir polis akademisini bombalaması nedeniyle, barış görüşmeleri bir kez daha sonlandırıldı. Oysa, Kolombiya Barış Anlaşması ile başlayan mevcut süreçte ve barış şartları altında ELN yeni üyeler kazanarak genişlemesini sürdürüyor. Bugün ELN, Kolombiya'nın en büyük isyan örgütü olasına ve genişlemesini sürdürmesine karşın, ne bir isyan örgütü olarak literatürde yeterince yer edinebilmiş ne de son dört yıldır artarak devam eden coğrafi genişlemesi ve organizasyonel büyümesi kapsamlı şekilde araştırılmıştır. İşbu tez, söz konusu olan paradoksal şartlar altında ELN'nin büyümesine yeterli düzeyde sebep gösterilebilecek örtük etkileşimli nedensel mekanizmaları, diğer bir değişle, ELN'nin ideolojisini, varlığınca söz konusu olan örgütsel stratejilerini ve son olarak ELN' ne verilen popüler desteği, nedensel süreç takibi vasıtasıyla gözlemlenmekte ve incelenmektedir. Sonuçta, mevcut literatürde şimdiye değin ELN vakası odağında kapsamlı olarak araştırılmayan bu nedensel mekanizmaların ve aralarındaki nedensel ilişkilerin kanıtlanmasıyla, ELN'nin Barış Anlaşması'na rağmen genişlemesinin yeterli açıklamasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the sufficient causal explanation for the expansion of the last leftist insurgency organization, Ejército de Liberación Nacional (ELN), despite the Colombia Peace Agreement. It has already been four years since the government signed the Peace Agreement and the largest insurgency organization in Colombia, Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC). Following the primary articles of the Peace Agreement, the FARC disarmed and got the right of political representation and took its place in the political sphere of Colombia; the rural economic reforms have started to be implied, countering to drug trafficking has accelerated, the transitional justice policies have been already welcomed. However, the remaining last leftist insurgency organization, the ELN, now with the most extended history, has continually expanded in Colombia as well both across the border of Ecuador and Venezuela. On the other hand, in 2017, the ELN accepted the formal peace talks with the Colombian government as similar to previous peace talks that began in the 1980s. However, one more time, the peace talks were ended because of the disagreements with the newly elected government and the ELN's car bombing at a police academy in Bogotá, 2019. Followingly, under the conditions of the Peace Agreement, which ended the armed conflict with the largest insurgency organization, ELN continues to expand throughout the new presence with a more significant number of members. Either this question or even the ELN itself is still not well-scoped and inquired in the literature. In this thesis, the implicit interacting causal mechanisms, the ideology of ELN, the organizational strategies during its existence, and popular support for the ELN are observed by the causal process tracing. In the end, through the evidence of these causal mechanisms and the causal relations among them, the sufficient explanation for the expansion of the ELN despite the Peace Agreement provides more details than before in the literature.