Neoadjuvan tedavi verilen küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda sağkalım analizi
Survival analysis in patients with non-small cell lung cancer receiving neoadjuvant therapy
- Tez No: 691357
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MURAT AKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Neoadjuvan tedavi malign tümörlerde cerrahi rezeksiyondan önce uygulanan kemoterapi, radyoterapi veya her ikisinin birlikte uygulandığı başlangıç tedavi yöntemidir. Lokal ileri ve performans durumu iyi olan KHDAK hastalarında kullanılmaktadır. Neoadjuvan tedavi; N2 nodal hastalığı yok etmek, mikrometastatik sistemik hastalığı önlemek veya tedavi etmek, ara evrelerdeki tümörü kontrol altına alarak hastalarda cerrahi sonrası ortaya çıkabilecek metastatik hastalığın olmadığından emin olmak için gerekli süreyi sağlamak, tümör boyutunu küçülterek rezeke edilecek dokuyu azaltmak amaçları ile kullanılmaktadır. Bu çalışmada neoadjuvan tedavi alıp opere olan lokal ileri evre KHDAK'li hastalarda genel sağkalım ve nükssüz sağkalım açısından etkili prognostik faktörlerin tespit edilmesi amaçlandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2008 – Aralık 2018 tarihleri arasında, akciğer kanseri nedeni ile neoadjuvan tedavi sonrası akciğer rezeksiyonu uygulanan 109 hasta restrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan olguların yaş, cinsiyet, FEV1%, albümin, nötrofil-lenfosit oranı (NLO), SUVmax kitle, rezeksiyon tipi, klinik ve patolojik evre, lenf nodu oranı (LNO), mediastinal evrede gerileme olup olmamasının sağkalım ve nükssüz sağkalım üzerine etkileri istatistiksel olarak analiz edildi. Hastaların %90,8'i erkek olup yaş ortalaması 58,6 (±7,4) dır. Olguların %46,7'sinin klinik ve %31,2'sinin patolojik olarak evre IIIA olduğu saptanmıştır. Pnömenoktemi hastaların %45,9'unda uygulanmış ve tamamında cerrahi sınır negatif gelmiştir. Hastaların 5 yıllık sağkalım oranları %62,6, 5 yıllık nükssüz sağkalım oranları ise %56,7 olarak saptanmıştır. Neoadjuvan tedavi alan hastalarda genel sağkalımı (GS), lezyonun PET BT'de SUVmax 15'ten fazla tutulum göstermesi (p=0,045) ve pnömonektomi yerine lobektomi tercih edilmesi (p=0,019) olumlu yönde etkilerken, nükssüz sağkalımı (NS) ise pN durumu (p=0,005) olumlu yönde etkilemiştir. Lenf nodu oranının 0,3'ten düşük olması (GS için p=0,004, NS için p=0,019) ve mediastinal evrede gerileme olması (GS için p=0,004, NS için p=0,007) hem genel sağkalımı hem de nükssüz sağkalımı olumlu etkilemiştir. Yapılan çok değişkenli sağkalım analizinde ise yaş (HR=1,082; 95% CI=1,026-1,141; p=0,004) ve LNO (HR=2,432; 95% CI=1,092-5,417; p=0,03) genel sağkalıma etki eden bağımsız risk faktörleri iken bu faktörlerden sadece LNO'nun (HR=2.547; 95% CI=1,131-5,736; p=0,024) nükssüz sağkalıma etki ettiği tespit edilmiştir. Neoadjuvan kemoterapi ve/veya radyoterapi başlangıç tedavisinin esas amacı genel ve hastalıksız sağkalım üzerine olumlu etki etmektir. Bugünkü bilgilerimiz ile erken evre akciğer kanserinde kanıtlanmış ve en iyi tedavi yöntemi, öncesinde medikal tedavi uygulanmaksızın cerrahi tedavidir. Cerrahi uygulanabilir hasta verileri incelendiğinde en kesin ve en etkili prognostik faktör komplet rezeksiyondur. Verilen tedavi ile R0 rezeksiyon ihtimalini artırmak ve nodal hastalıkta patolojik tam yanıt elde etmek amaçlanmalıdır. Patolojik olarak lenf nodu metastazı olan hastalarda, lenf nodu yerleşiminden bağımsız olarak, pozitif lenf nodu istasyon sayısı / çıkarılan lenf nodu istasyon sayısı oranı önemli bir prognostik faktördür. İleride N sınıflamasında yer alabilir (LNO eşik değer= 0,3).
Özet (Çeviri)
Neoadjuvant therapy is the initial treatment method in which chemotherapy, radiotherapy or both are applied before surgical resection in malignant tumors. It is used in patients with locally advanced NSCLC who have good performance status. Neoadjuvant therapy; is used to eliminate N2 nodal disease, to prevent or treat micrometastatic systemic disease, to control tumors in intermediate stages, to provide the necessary time to ensure that patients do not have metastatic disease that may occur after surgery, to reduce the size of the tumor and to reduce the tissue to be resected. In this study, it was aimed to determine the prognostic factors effective in terms of overall survival and recurrence-free survival in patients with locally advanced NSCLC who received neoadjuvant treatment and were operated. 109 patients who underwent lung resection after neoadjuvant therapy for lung cancer in Ankara University Faculty of Medicine (AUFM) Department of Thoracic Surgery between January 2008 and December 2018 were evaluated retrospectively. The effects of age, gender, FEV1%, albumin, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), SUVmax mass, resection type, clinical and pathological stage, lymph node ratio (LNR), regression in mediastinal stage of the subjects included in the study on survival and recurrence-free survival were analyzed statistically. 90.8% of the patients were male and the mean age was 58.6 (±7.4). It was determined that 46.7% of the cases were clinically and 31.2% were pathologically stage IIIA. Pneumenoctemia was performed in 45.9% of the patients and the surgical margin was negative in all of them. The 5-year survival rate of the patients was 62.6%, and the 5-year recurrence-free survival rate was 56.7%. In patients who received neoadjuvant therapy, overall survival (OS), the lesion's SUVmax uptake of more than 15 on PET CT (p=0.045) and the preference of lobectomy over pneumonectomy (p=0.019) had a positive effect, whereas recurrence-free survival (RFS) was affected positively by pN status (p=0.005). Lymph node ratio less than 0.3 (p=0.004 for OS, p=0.019 for RFS) and regression in the mediastinal stage (p=0.004 for OS, p=0.007 for RFS) positively affected both overall survival and recurrence-free survival. In the multivariate survival analysis, age (HR=1.082; 95% CI=1.026-1.141; p=0.004) and LNR (HR=2.432; 95% CI=1.092-5.417; p=0.03) were independent factors affecting overall survival. Among these risk factors, only LNR (HR=2.547; 95% CI=1.131-5.736; p=0.024) was found to affect recurrence-free survival. The main goal of initial neoadjuvant chemotherapy and/or radiotherapy treatment is to have a positive effect on overall and recurrence-free survival. With our current knowledge, the proven and best treatment method in early stage lung cancer is surgical treatment without prior medical treatment. When surgically applicable patient data are examined, the most definitive and most effective prognostic factor is complete resection. With the given treatment, it should be aimed to increase the probability of R0 resection and to achieve pathological complete response in nodal disease. In patients with pathological lymph node metastases, the ratio of positive lymph node stations / removed lymph node stations is an important prognostic factor, regardless of lymph node location. It may be included in the N classification in the future (LNR threshold = 0.3).