Toksik adenom, toksik multinodüler guatr ve toksik diffüz guatr hastalarında radyoaktif iyot tedavisinin uzun dönemde tiroid bezi, tiroid volümü, nodül yapısı ve tiroid fonksiyonları üzerine etkisi
Long term effect of radioactive iodine treatment in patients with toxic adenoma, toxic multinodular goiter and toxic diffuse goiter on thyroid volume, characteristics of thyroid gland and hyperactive nodule and thyroid functions
  1. Tez No: 691363
  2. Yazar: ILGIN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FAİK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Toksik Diffüz Guatr (TDG), Toksik Adenom (TA) ve Toksik Multinodüler Guatr (TMNG) hastalarında radyoiyot (RAİ) tedavisinin uzun dönemde etkileri konusunda literatürde açık olup, çalışmamızda RAİ tedavisi sonrası uzun dönemde tiroid fonksiyon testleri, tiroid bezi volümü, sıcak-soğuk nodül volümleri, tiroid bezi parankimi ve sıcak nodüllerde meydana gelen ultrasonografik değişiklikler ve bu değişimlere neden olan faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Polikliniği'ne 01/01/2000-01/02/2021 tarihleri arasında hipertiroidi nedeniyle başvuran TDG, TA ve TMNG tanılı, RAİ tedavisi almış, preablatif ve postablatif en az 36 ay ve sonrasında poliklinikte tiroid ultrasonografisi yapılmış hastaların tiroid fonksiyon testleri ve ultrasonografi raporları incelenmiştir. Bulgular: Tiroid USG ile ortalama takip süreleri TDG, TA ve TMNG grubu için sırayla 89.2/ 79.2/101.7 aydı. Ortalama tiroid volümü küçülme yüzdesi sırayla %84.1±1.4/%56.6±3.1/ %51.1±6.7 olarak saptandı. Tüm tanı gruplarında tiroid volümü ve sıcak nodül volümü küçülmesinin, 10-12.
Özet (Çeviri)
Aim: Little is known about the long-term effects of radioiodine (RAI) treatment in patients with Toxic Diffuse Goiter (TDG), Toxic Adenoma (TA), and Toxic Multinodular Goiter (TMNG). We aimed to investigate the changes in thyroid function tests, thyroid volume, hyper-hypoactive nodule volumes and sonographic features in long-term follow-up after RAI treatment, and to investigate the factors associated with these changes. Data: In our study, patients diagnosed with TDG, TA and TMNG and treated with RAI in our outpatient clinic between 01/01/2000 and 01/02/2021 due to hyperthyroidism were retrospectively analyzed. Thyroid function tests and ultrasonography reports of patients who underwent thyroid ultrasonography in our department before and at least 36 months after RAI were examined. Findings: Mean sonographic follow-up periods were 89.2, 79.2 and 101.7 months for TDG, TA and TMNG groups. At the end of these periods, mean thyroid volumes reduced by 84.1±1.4%/56.6±3.1%/51.1±6.7%, respectively. Mean hyperactive nodule volume reduction was 80.5±1.9% at the end.