The European Army
Avrupa Ordusu
- Tez No: 691362
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde, Avrupa Savunma Entegrasyonun hangi dereceye kadar ilerlemesi gerektiği sorusu incelenecektir. İlk olarak, Avrupa'nın yavaş tempolu savunma entegrasyonu süreci 2. Dünya savaşının sonundan Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP)'nın oluşumuna kadar özetle gözden geçirilecektir. Daha sonra, Libya, Suriye ve Ukrayna'daki krizler vasıtasıyla, CSDP'nin Avrupa Birliği için ortak bir savunma politikası oluşturmak için yeterli olmadığı gösterilecektir. Avrupa Birliği'nin niçin stratejik otonomiyi bir hedef belirlediğini göstermek için Avrupa Birliği Global Stratejisi gözden geçirilecektir. Stratejik otonomiyi sağlamak adına Avrupa Birliği Global Strateji'nin ilanına müteakip başlatılan PESCO, EDF ve diğer benzer savunma insiyatiflerinin sorunları incelenecektir. Sonuç olarak Avrupa Birliği bünyesinde ulusüstü bir ordununun oluşturulması, güvenilir bir CSDP sağlama amacıyla stratejik otonomiye ulaşmak için çözüm olarak önerilecektir. Aynı zamanda, Avrupa Ordusu'na dair zorluklar ve tartışmalara işaret edilecektir. Buna bağlı olarak, Avrupa Ordusu fikrinin yakın süreçte mümkün olmadığı, fakat Avrupa kimliğiyle önemli bir uluslararası bir aktör olmak, stratejik otonomiyi tam kapasite olarak elde etmek için Avrupa Birliği'nin Avrupa Ordusu'nu uzun dönem hedefi olarak politik programında bulundurması gerektiği öne sürülecektir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the question as to what extent European Defense Integration needs to be enhanced will be discussed. Initially, Europe's slow-paced defense integration process will be overviewed briefly from the end of World War II to the creation of CSDP. Then, with the crises in Libya, Syria and Ukraine, it will be indicated that CSDP was unable to generate a common defense policy. The EUGS will be reviewed to point out why the EU introduced the strategic autonomy as an objective. The problems of PESCO, EDF and any other relevant defense initiatives that followed the announcement of EUGS to deliver strategic autonomy will be examined. As a result, creation of an army at a supranational level within the EU will be suggested as a solution for obtaining strategic autonomy in order to assure a credible CSDP. In the meantime, difficulties and disputes pertaining to a European Army will be pointed out. Based on that, it will be suggested that the idea of a European Army is not possible in the near term, but should remain on the political agenda of the EU as a long-term objective for acquiring strategic autonomy at full spectrum in order to be a security provider as a major international player with a European identity.