Endometriyal kalınlık ile donmuş embriyo ve taze embriyo transferi yapılan olgulardaki gebelik ilişkisi
The relationship of endometrial thickness and pregnancy in cases with frozen embryo and fresh embryo transfer
- Tez No: 691364
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN MUSTAFA AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ENDOMETRİYAL KALINLIK İLE DONMUŞ EMBRİYO VE TAZE EMBRİYO TRANSFERİ YAPILAN OLGULARDAKİ GEBELİK İLİŞKİSİ ÖZET Amaç: İnfertilite, korunma olmadan çiftlerin düzenli olarak vajinal seksüel ilişkiye rağmen 12 ay gebelik elde edilmemesi olarak tanımlanır. Çalışmanın amacı İnvitro fertilizasyon (İVF) ve İntrasitoplazmik Sperm İnjeksiyon (İCSİ) yapılan infertil kadınlarda endometriyal kalınlık (EK) ile donmuş embriyo transferi (DET) ve taze embriyo transferi (TET) yapılan olgulardaki gebelik ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesinde 2004 Ocak ve 2020 Mart tarihleri arasında infertilite nedeniyle başvuran hastalar dahil edilmiştir. İnfertilite nedenleri açıklanamayan infertilite, tubal faktör, erkek faktörü, polikistik over sendromu (PKOS), hipogonadotropik hipogonadizm, düşük over rezervi, ileri yaş (38 yaş ve üzeri) olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya infertilite nedenleri endometriyozis ve onkolojik rahatsızlığı olanlar alınmamıştır. Çalışmaya 2234 taze embriyo, 211 dondurulmuş embriyo transferi yapılan İVF hastaları dahil edilmiştir. Bulgular: TET sikluslarında endometriyumun İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG) enjeksiyonu yapıldığı günkü kalınlığı baz alınmıştır. TET sikluslarında çalışmaya dahil edilen bulgular: hasta yaşı, beden kitle indeksi (BKİ), HCG yapıldığı günkü östradiol (E2) değeri, HCG yapıldığı günkü EK. DET sikluslarında çalışmaya dahil edilen bulgular: hasta yaşı, BKİ, progesteron tedavisinin başlandığı günkü EK. Her iki grup TET ve DET siklusu yapılan hastalar HCG enjeksiyonu yapıldığı gün ölçülen EK'a göre 3 gruba ayrılmıştır: 1.EK ≤ 8 mm 2.8.1 ≤ EK ≤13 mm 3.13.1 ≤ EK ≤23 mm aralığı Hastalar yaşa göre 2 gruba ayrılmıştır: 1. < 35 2. ≥ 35 Sonuç: Tüm hastalar içinde 534 (%21.8) hastanın endometriyumu ince (≤8 mm), 1697 (%69.4) hastanın orta kalınlıkta (8.1-13 mm), 216 (%8.8) hastanın endometriyumu kalın (>13 mm) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP OF ENDOMETRIAL THICKNESS AND PREGNANCY IN CASES WITH FROZEN EMBRYO AND FRESH EMBRYO TRANSFER ABSTRACT Objective: Infertility is defined as couples not having 12-month pregnancy despite regular vaginal intercourse without protection. The aim of the study is to investigate the relationship between endometrial thickness and pregnancy in cases with frozen embryo transfer and fresh embryo transfer in infertile women who underwent IVF / ICSI(in vitro fertilization/İntra cytoplasmic Sperm İnjection). Method: In this retrospective, patients admitted to Erciyes University Medical Faculty IVF Unit between January 2004 and March 2020 were included. Female patients with infertility heart disease pathology (endometriosis), oncological disease, and unicorn uterus were excluded. Infertility testing was included in patients with unexplained tubal factor, male factor, PCO, hypogonadotropic hypogonadism, low ovarian reserve, advanced age (38 years and above). The study included 2234 fresh embryos and 211 frozen embryo transfers from IVF patients. Results: Fresh embryo transfer is based on the applicable day of HCG injection in the cycles of the endometrium. Demographic findings included in fresh embriyo transpher cycles: Patient age, BMI, E2 value on the day of HCG administration, endometrium application on the day of HCG administration E2 value was not measured in FET (frozen embryo transfer) cycles. Demographic findings included in FET cycles: patient age, BMI, endometrium applications on the day of initiation of progesterone therapy. Both groups of fresh embriyo tranfer and FET patients were divided into 3 groups according to the endometrial thickness measured on the day of HCG injection: 1. ET ≤ 8 mm 2.8.1 ≤ ET ≤13 mm 3.13.1 ≤ ET 23 mm range The patients are divided into 2 groups according to age: 1. 13mm).