İslâm hukuku açısından enflasyon farkının faiz ile ilişkisi
The relationship of inflation difference and interest in terms of Islamic law
  1. Tez No: 691368
  2. Yazar: MUHAMMET VARELCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada İslâm hukuku açısından faizle ilişkilendirilebilir bir mesele durumundaki enflasyon farkının ödenmesi problemine dair yaklaşımların tespiti amaçlanmıştır. Bu bağlamda öncelikle para ve faiz konuları ele alınmış ardından ise dört Sünnî mezhep, fetva kurulları ve bazı araştırmacıların enflasyon farkının ödenmesine dair görüşlerine yer verilmiştir. Bu noktada farklı görüş sahibi müctehidlerin varlığına karşın mezheplerin genel görüşünün enflasyon farkına itibar etmeyerek mislin ödenmesi yönünde olduğu görülmüştür. Fetva kurulları ve ilgili araştırmacıların yaklaşımları ise çeşitlilik göstermiştir. Buna göre faiz veya diğer gerekçelerle mutlak olarak enflasyon farkının ödenmemesi gerektiğini savunan yaklaşımlar olduğu gibi bunu bazı durumlarla sınırlayan yaklaşımlar da benimsenebilmiştir. Diğer taraftan mutlak olarak enflasyon farkının ödenmesini kabul eden yaklaşımlarla birlikte bunu bazı şart ve durumlarla sınırlayan yaklaşımların olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca enflasyon farkının hesaplanması ve ödenme zorunluluğu bağlamında farklı yaklaşımlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the approaches to the problem of paying the inflation difference, which is an issue that can be associated with interest in terms of Islamic law. In this context, firstly money and interest issues are discussed and then the views of four Sunni madhhabs, fatwa committees and some researchers on the payment of the inflation difference are given. At this point, despite the existence of mujtahids with different views, it has been seen that the general view of the madhhabs is to pay the same amount in return, disregarding the inflation difference. The approaches of fatwa committees and researchers on this field have varied. Consequently, there are approaches that argue that the inflation difference should not be paid absolutely for interest or other reasons, as well as approaches that limit this to certain situations. On the other hand, it has been determined that there are approaches that accept the payment of the inflation difference in absolute terms and that there are approaches that limit this to some conditions and situations. In addition, it has been concluded that there are different approaches in the context of the calculation of the inflation difference and the obligation to pay.