Sığır atıklarında brucella abortus antijenlerinin mikrobiyolojik, immunohistokimyasal ve immunofloresan yöntemlerle araştırılması
Investigation of brucella abortus antigens in cattle with abortions by microbiological, immunohistochemical and immunofluorescence methods
- Tez No: 691370
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Brusellozis, ülkemiz hayvan sağlığı ve ekonomisini olumsuz yönde etkileyen; embriyonik ölümler, abort, infertilite ve süt veriminde azalma gibi kayıplara yol açan zoonotik bir hastalıktır. Brucella'nın teşhis ve eradikasyonu amacıyla dünya genelinde ineklerde abortlara neden olan etkenlerin saptanması maksadıyla yapılan çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada; Kars ilinde sığır atıklarında Brucella abortus etkenlerinin mikrobiyolojik yöntemlerle izolasyon ve identifikasyonunun yapılması, etkenlerin akciğer dokusunda varlığı ve dağılımının immunohistokimyasal ve immunofloresan yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini; 01.01.2016-15.01.2020 tarihleri arasında Kars merkez ve ilçelerinden Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarına getirilen toplamda 112 adet olmak üzere aborte fetüs oluşturdu. Brucella ile enfekte fetüslerde deri altı ödemi, karın ve göğüs boşluğunda seröz, seröfibrinöz ya da kanla karışık sıvı birikimi, bronkopnömoni, ,intersitisyel pnömoni, fibrinli plöyritis saptanan bulgular arasındaydı. Bakteriyolojik incelemeler sonucunda 112 fetüsün 45 inde akciğer doku örnekleri ve abomasum içeriklerinden Brucella abortus etkenleri izole ve identifiye edildi. Yapılan ekimler sonucunda 45 örnekte (%40,17) Brucella abortus izole ve identifiye edildi. Kültür pozitif olan vakaların tamamında fetal akciğer dokusundan immunflorasan yöntem ve immunohistokimyasal boyama yöntemleri ile Brucella spp. antijenleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sığırlarda Brucella nedenli atık vakalarının elimzde oldukça yaygın olduğu ve yetiştiriciik problemi olarak devam etmekte olduğu saptandı. Ayrıca fötal akciğer dokularında Brucella spp. etkenlerinin varlığı ve dağılımının saptanmasında immunohistokimyasal ve immunofloresan yöntemlerin oldukça güvenilir olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis, which adversely affects the animal health and economy of our country; It is a zoonotic disease that causes losses such as embryonic deaths, abortion, infertility and decreased milk yield. For the diagnosis and eradication of Brucella, many studies have been carried out to diagnose the factors that cause abortions in cows all over the world. In this study; It is aimed to isolate and identify Brucella abortus agents in aborted fetuses of cattle in Kars province by microbiological methods and to investigate the presence and distribution of agents in lung tissue by immunohistochemical and immunofluorescent methods. Total of 112 aborted fetuses were brought to the Kafkas University Veterinary Faculty Pathology Department Laboratory from Kars center and its villages between 01.01.2016-15.01.2020 were established the material of the study. Subcutaneous edema, serous, serofibrinous and blood-mixed fluid accumulation in the abdomen and thoracic cavity, bronchopneumonia, interstitial pneumonia, and fibrinous pleuritis were found in Brucella-infected fetuses. As a result of bacteriological examinations, Brucella abortus agents were isolated and identified from lung tissue samples and abomasum contents in 45 of 112 fetuses. Brucella spp. was isolated in 45 samples by sowing. Fetal lung tissue in all culture positive cases Brucella spp. antigens have been detected by immunofluorescence method and immunohistochemical staining methods. In conclusion, it was determined that Brucella-induced waste cases in cattle are quite common in our city and continue as a breeding problem. In addition, It has been concluded that immunohistochemical and immunofluorescent methods are quite reliable in detecting the presence and distribution of causative brucella spp. agents.