Rebuilding Afghanistan after 2001: State, peace deal and national (İn)security
2001 sonrası Afganistan'ın yeniden inşası: devlet, barış anlaşması ve ulusal güvensizlik
  1. Tez No: 691372
  2. Yazar: AHMADULLAH TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİCHELANGELO GUIDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, bir süper güç olarak görülen Amerikan Birleşik Devletler'inin, 20 yıl sonra terör örgütü saydığı ve resmi olarak tanımadığı Taliban hareketiyle, kendi tarihi boyunca en uzun savaşı bitirmek için neden barış müzakerelerine başladığını incelemeyi hedeflemektedir. Başka bir deyişle, bu çalışma 20 yıl süren ve binlerce masum insanın ölümünden sonra“Afganistan'a barış getirme”adlı anlaşma için ABD ve Taliban'ın hangi sebeplerde ötürü aynı masaya bir araya geldiğini anlatmaktadır. Bunun dışında, bu çalışma Daesh örneğini göstererek proto devlet kuramına inceleyip ve Proto devlet özelliklerine değinerek Taliban'ın Proto devlet sayılıp sayılmayacağını tartışmaktadır. Son olarak, araştırmanin sonunda, bu tez iki ana sonuca ulaşmaktadır: 1) Taliban 1990 ve 2000 lardaki olan Taliban değil, artık örgüt daha organize olmuş, belli stratejisi sahip, çatışma ve konuşma stratejisi, hem masada hem de sahada faaliyetlerini yürütmektedir, 2) bir çok alanda ABD'nin, Afganistan'da uygulamış olduğu yanlış ve hatalı politikalardan dolayı başarısız ve geri tepmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to study why the United States, believed to be the world's superpower, had to start peace negotiations after 20 years of fighting with the Taliban, a terrorist organization which is not recognized by the US, to bring an official end to the longest war ever in American history. In other words, it seeks to figure out that what conditions/reasons managed to bring the US and the Taliban to the table to start peace negotiations entitled,“agreement for bringing peace in Afghanistan”, after more than two decades of fighting, which resulted in death of thousands of innocent people in the country. Furthermore, the work examines the concept of proto-state (Daesh example) to demonstrate the characteristics of proto-state and elaborate whether the Taliban movement could be dealt as a proto-state. Following the conducted research, finally, the thesis reaches the following conclusions: (1) the Taliban is not the same group as it used to be in 1990s and early 2000s, now the movement is more organized, holding a clear strategy, fight, and talk, both on the table and in the ground, (2) the United States' incompetent/mistaken policies towards Afghanistan which are obviously failed and backfired in many circumstances.