Simüle açık apekse sahip tek köklü dişlerde farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin apikalden taşan irrigasyon solüsyonu miktarına etkisinin kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of the effect of different irrigation activation methods on the amount of irrigation solution overflowing from the apical in single root teeth with simulate open apex
- Tez No: 691384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavisinde final irrigasyon aktivasyon yöntemi olarak kullanılan Sİİ, PUİ, EA, EDDY yöntemlerinin açık apeksli dişlerde apikalden taşan irrigasyon solüsyonu miktarına etkisini kantitatif olarak karşılaştırmaktır. Mevcut çalışmaya tek kök ve tek kanala sahip 60 adet diş dahil edildi. Belirlenen çalışma boylarında ProTaper Next döner eğe sisteminin X1 (17.04), X2 (25.06), X3 (30.07) eğeleri kullanılarak kök kanalları prepare edildi. İşaretlenen referans noktalardan elmas diskler ile diş dokuları uzaklaştırılarak 5±1 mm kuron ve 11±1 mm kök boyları olacak şekilde tüm dişlerde standardizasyon sağlandı. Açık apekse sahip dişlerin simülasyonu için #1'den #6'ya kadar olan Peeso Reamer uçları kullanıldı ve apikal çap 1.5mm olacak şekilde standardize edildi. Kök kanalları %2,5'lik NaOCl, %17'lik EDTA ve distile su kullanılarak irrige edildi. Deney düzeneğinde dişler Eppendorf tüplerin kapaklarına açılan boşluklara sabitlendi. Sızıntı oluşmasını önlemek için Eppendorf tüpün kapağı ve diş arasında kalan boşluk siyanoakrilat ile kapatıldı. Kapağa drenaj kanülü olarak 27 G iğne; iğne ucu kök hizasında olacak şekilde yerleştirildi. Eppendorf tüpler tamamen NaOCl ile dolduruldu. Örnekler final irrigasyon aktivasyon yöntemlerine göre rastgele 4 gruba ayrıldı (n=15); Sİİ, PUİ, EA, EDDY. Tüm gruplarda toplam 6 ml %'3 'lük NaOCl kullanılarak 3 dakika boyunca final irrigasyon aktivasyon prosedürü uygulandı. Ekstrüze olan irrigasyon solüsyonu drenaj kanülünden insülin enjektörü yardımıyla toplandı ve her grup için artış miktarı ml cinsinden kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to quantitatively compare the effect of SII, PUI, EA, EDDY methods used as the final irrigation activation method in root canal treatment on the amount of irrigation solution overflowing from the apical in single root teeth with an open apex. 60 teeth with single root and single canal were included in the current study. Root canals at the determined working lengths were prepared using the X1 (17.04), X2 (25.06), X3 (30.07) files of the ProTaper Next rotary file system. Dental tissues were removed with diamond discs from the marked reference points, and standardization was achieved in all teeth, with 5±1 mm crown and 11±1 mm root lengths. Peeso Reamer tips from #1 to #6 were used to simulate teeth with an open apex, and the apical diameter was standardized as 1.5mm. Root canals were irrigated with 2.5% NaOCl, 17% EDTA and distilled water. In the experimental setup, the teeth were fixed in the gaps opened on the caps of Eppendorf tubes. To prevent leakage, the gap between the cap of the Eppendorf tube and the tooth was sealed with cyanoacrylate. A 27 G needle was inserted into the cap as a drainage cannula with the tip at the root level. Eppendorf tubes were filled with NaOCl completely. To apply the final irrigation activation methods, after the preparation of the setups, the setups were randomly divided into four groups as SII, PUI, EA, EDDY (n=15). In all groups, 6 ml of 3% NaOCl was applied for 3 minutes in the final irrigation activation procedure. The extruded irrigation solution was collected from the drainage cannula with the help of an insulin injector, and the amount of increase was recorded in ml for each group.