Gihanga'da süt sığırcılığında karlılık ve verimlilik analizleri, buringa bölgesi örneği
Profitability and productivity analysis of dairy cattle in gihanga, buringa district sample
- Tez No: 691396
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Gihanga bölgesinin ekonomik kalkınmasında oldukça önemli olan süt sığırcılığının teknik ve ekonomik yapısının ortaya konulması, tespit edilen sorunlar ile çözüm önerilerinin ortaya konulması ve birim süt maliyetinin hesaplanması amacı ile yürütülmüştür. Araştırma materyali Buringa bölgesinde süt sığırcılığı yapan ve ankete katılmayı kabul eden rastgele seçilen 75 işletmenin 2020 verileri oluşturmuştur. Hazırlanan anket formların KoBoCollect uygulaması aracılığı ile işletmelere online olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler Excel 2013 ve SPSS 25.0 yazılım ile analiz edilmiştir. İncelenen işletmelerde, işletme başına sağılan ortalama inek sayısı 28'dir. Süt üretiminde değişken giderlerin toplam işletme giderlerinin %82,5'ini oluşturduğu; yem giderlerinin toplam işletme giderlerinin %55,9'unu oluşturduğu belirlenmiştir. İşgücü ve canlı demirbaş amortisman giderlerinin toplam giderler içerisindeki oransal payı %16,9 ve %8,8 olarak hesaplanmıştır. Çalışma kapsamındaki süt sığırcılığı ana gelir unsuru olan sütün oranı %87 olarak bulunmuştur. Çalışma kapsamında incelenen bölgede birim maliyeti 0,35$ olarak belirlenmiştir. İşletme başına ortalama yıllık brüt kar 13 643 $ olarak hesaplanmıştır. Çalışmada küçük ölçekli işletmeler ortalama olarak yıllık 2 177 $ zarar ile faaliyetlerini tamamladıkları belirlenmiştir. Bölgede yıllık süt üretimi 84 672 litre / işletme ve ortalama süt üretimi 3 024 litre / inek / yıl olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamındaki işletme faaliyetlerini önemli oranda öz sermaye (%98) ile yürütmekte oldukları belirlenmiştir. İşletmelerin aktif sermaye içinde hayvan sermayesi oranı %45,1 olarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar incelenen bölgede süt sığırcılığında mali rantabilite ve ekonomik rantabilite sırayla %11,3 ve %10,9 olarak hesaplanmış ve rantabilite faktörünün %14,8 olduğu ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda, Burundi'de kırsal kalkınma ve beslenmede süt sığırcılığının önemli olduğu ancak süt sığırcılığının gelişmesi için, etkili bir ıslah stratejisine, işletmelerin teknik ve yapısal iyileştirilmesi için sermaye birikimine katı sağlayacak finansmana ihtiyaç olduğu ve sektörün gelişmesini sağlayacak hayvancılığa dayalı sanayi yatırımları ve iyileştirmeler için yasal alt yapıya ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştır. Tüm bunların başarılabilmesi için uluslararası finansal destek ve girişimcileri harekete geçirilecek önlemler ve iyileştirmeler başarıyı hızlandırabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of revealing the technical and economic structure of dairy cattle, which is very important in the economic development of the Gihanga district, developing solutions with the identified problems and calculating the unit milk cost. As the research material, 2020 data of randomly selected 75 dairy farms in the Buringa region that agreed to participate in the survey for business data were created. The prepared questionnaires were applied online to the enterprises through the KoBoCollect application. The obtained data were analyzed with Excel 2013 and SPSS 25.0 software. The average number of cows milked per farm in the surveyed farms is 28. With the analysis made, it has been determined that variable costs in milk production constitute 82.5% of the total costs. In the study, it was determined that feed's costs constitute 55.9% of the total costs. The proportional share of labor force and livestock depreciation costs in total costs was 16.9% and 8.8%. The ratio of milk, which is the main income element of dairy cattle was 87%. The unit cost of milk in the dairy industry examined within the scope of the study was determined as 0.35$. Average annual gross profit per dairy industry was calculated as 13,643$. It was determined that the small-scale enterprises examined within the scope of the study completed their activities with an annual loss of 2,177$. The annual milk production in the region was determined as 84,672 liters / enterprise and the average milk production was determined as 3,024 liters / cow / year. It has been determined that the dairy industry within the scope of the study carry out their activities with a significant amount of equity (98%). The animal capital ratio of enterprises in active capital was determined as 45.1%. The calculations made show that financial profitability and economic profitability in dairy cattle breeding in the examined region were calculated as 11.3% and 10.9% respectively and the profitability factor was calculated as 14.8%. As a result of the study, it was concluded that dairy cattle breeding is important in rural development and nutrition in Burundi, but an effective breeding strategy is needed for the development of dairy cattle, financing that will provide solid capital accumulation for the technical and structural improvement of enterprises, and that there is a legal requirement for industrial investments and improvements based on animal husbandry that will ensure the development of the sector. It is understood that infrastructure is needed. An effective organization and marketing organization is needed. In order to achieve all these, international financial support and measures and improvements that will mobilize entrepreneurs and then accelerate success.