Diz cerrahisi geçiren hastalarda ultrasonografi eşliğinde 4 in 1 blok uygulamasının postoperatif analjezi üzerine etkileri
Effects of ultasound-guided 4 in 1 block on postoperative analgesia in patients undergoing knee surgery
  1. Tez No: 691416
  2. Yazar: SEYRAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KÜPELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Diz cerrahilerinden sonra multimodal analjezinin bir parçası olarak periferik sinir blokları son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Diz eklemi femoral, siyatik, obturator ve bu sinirlerin uç dalları tarafından inerve olur ve bu sinirleri bloke edebilmek için farklı pozisyonlarda ve ayrı enjeksiyonlar yapmak gerekmektedir. Biz bu çalışmamızda safen, obturator, siyatik ve vastusmedialis sinirini pozisyon değişikliğine gerek kalmadan tek enjeksiyonla blokajını sağlayan 4 in 1 blok uygulamasının diz cerrahilerinde postoperatif analjezi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod; Çalışmamız 2021 yılında spinal anestezi ile diz cerrahisi geçiren hastalarda, yerel etik komite onayı alınarak gözlemsel, prospektif bir şekilde yapıldı. Hastalara çalışma konusunda bilgi verilip onayları alındı. Çalışmamıza 18 ile 80 yaş arası ASA 1-2 olan diz cerrahisi geçiren toplam 62 hasta alındı. Derlenme ünitesinde, uygulanan postoperatif analjezi yöntemi öğrenilerek 4 in 1 blok uygulanmışsa blok grubuna, blok yapılmamışsa kontrol grubuna alındı. Servisin rutin analjezik uygulamasına müdahil olunmadı. Postoperatif dönemde 2., 4., 6., 12., 24. VAS (vizüel analog skoru), sensoryel blok, kurtarma analjezikleri, istenmeyen etkiler ve 12. ve 24. saatte kuadriceps kuvveti sorgulandı. Bulgular: Gruplar arasında demografik ve hemodinamik veriler benzerdi. Hastaların postoperatif VAS değerlerine bakıldığında; blok grubunda kontrol grubuna göre 2. 4. 6. ve 12. saatlerdeki VAS değeri anlamlı olarak düşük bulundu ve ilk 24 saat sadece 4 hastaya VAS 5 ve üzerinde olduğu için kurtarma analjezisi yapıldı. Yan etkiler açısından bulantı-kusma blok grubunda düşüktü, diğer etkiler arasında fark yoktu. Kuadriceps kuvvetine bakıldığında 12. Saatte blok grubunda kuvvet kaybı gözlemlendi ancak kontrol grubunda kuvvet kaybı yoktu. Sonuç: Diz cerrahisi geçiren hastalarda 4 in 1 bloğun postoperatif analjezi açısından etkili olduğunu, opioid tüketimini ve bunlara bağlı yan etkileri azalttığını gözlemledik ve diz cerrahilerinde multimodal analjezinin bir parçası olarak etkili bir şekilde kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve blocks have recently been used frequently as a part of multimodal analgesia after knee surgeries. The knee joint is innervated by the femoral, sciatic, obturator and terminal branches of thesenerves, and it is necessarytomakeseparateinjectionsand in different positions to block these nerves. In this study, we aimed to investigate the effect of 4 in 1 block technique, which provides blockade of the saphenous, obturator, sciatic and nerve to vastus medialis with a single injection without the need for position change, on postoperative analgesia in knee surgeries. Material and method; Our study was conducted in an observational, prospective manner with the approval of the local ethics committee in patients who underwent knee surgery under spinal anesthesia in 2021. The patients were informed about the study and their consent was obtained. A total of 62 patients, aged between 18 and 80, who under went knee surgery with ASA 1-2 were included in our study. The postoperative analgesia method applied in there covery unit was learned, and the patients who underwent 4 in 1 block were included in the block group, and the patients who did not undergo 4 in 1 block were included in the control group. The routine analgesic administration of the service was not interfered with. In the postoperative period, 2nd, 4th, 6th, 12th, 24th VAS (visual analog score), sensory block, rescue analgesics, undesirable effects, and quadriceps strength at the 12th and 24th hour were questioned. Results: Demographic and hemodynamic data were similar between the groups. Considering the postoperative VAS values of the patients; The VAS values at the 2nd, 4th, 6th and 12th hours were found to be significantly lower in the block group compared to the control group, and rescue analgesia was administered to only 4 patients in the first 24 hours because the VAS was above 5. In terms of side effects, nausea-vomiting was low in the block group, and there was no difference between other effects. Considering the quadriceps strength, strengthloss was observed in the block group at the 12th hour, but there was no strength loss in the control group. Conclusion: We observed that 4 in 1 block is effective in terms of postoperative analgesia, reduces opioid consumption and related side effects in patients undergoing knee surgery, and we believe that it can be used effectively as a part of multimodal analgesia in knee surgeries.