Total diz replasmanı uygulanan hastalarda postoperatif analjezi açısından iki farklı metodun karşılaştırılması
- Tez No: 726314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Total diz replasmanı ameliyatı çok sık uygulanan bir ortopedik cerrahi olup postoperatif analjezi yönetimi önemli bir konudur. Postoperatif analjezi için farklı birçok yaklaşım mevcut olup geniküler blok TDP için tek başına ya da kombine edilerek uygulanması tartışılan yeni bir sinir bloğudur. Bu çalışmada femoral sinir bloğuna ek olarak uygulanan geniküler sinir bloğunun, kombine spinal ve epidural anestezi altında TDP operasyonu geçiren hastalarda, postoperatif analjezik tüketimine ve visüel analog skalası skorlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize prospektif kontrollü çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi 1 Nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde Kasım 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya kombine spinal ve epidural anestezi altında primer unilateral TDP planlanan 18-80 yaş arası, ASA I-II-III 80 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf usülü ile randomize Grup F(femoral blok) ve Grup FG(femoral+geniküler sinir bloğu) olarak iki gruba ayrıldı. Grup F'e USG rehberliğinde %0,25 'lik 20 ml Bupivakain ile femoral sinir bloğu uygulandı.Grup FG'ye USG rehberliğinde %0,25 'lik 20 ml Bupivakain ile femoral ve %0,25 'lik 20 ml Bupivakain ile geniküler sinir bloğu uygulandı. Tüm hastalara postoperatif dönemde hasta kontrollü analjezi cihazı epidural kateter aracılığıyla bolus moduna ayarlanarak uygulandı. Tüm hastaların postoperatif 0.-2.-8.-12.-24.saat VAS skorları kaydedildi. 24 saatlik PCA aracılı epidural analjezik tüketim miktarı ,ek analjeziğin ilk tüketimi olup olmadığı ve zamanı not edildi. Hasta memnuniyeti ve yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Grup F 40 ve Grup FG 40 hasta olmak üzere 80 hasta değerlendirmeye alındı. Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda; demografik açıdan, postoperatif 8.,12. ve 24. saatlerdeki VAS değerleri, postoperatif dönemde ilk ek analjezik yapılma zamanı, yan etki profili ve hasta memnuniyeti yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Total knee replacement (TKR) surgery is a very common orthopedic surgery and postoperative analgesia management is an important issue. There are many different approaches for postoperative analgesia, and genicular block is a new nerve block for TKR that is being discussed alone or in combination with other techniques. In this study, we aim to investigate the effect of genicular nerve block applied in addition to femoral nerve block on postoperative analgesic consumption and visual analog scale scores in patients who underwent TKR operation under combined spinal and epidural anesthesia. Materials and Methods: This randomized prospective controlled study was conducted between November 2021 and February 2022 at the Health Sciences University Ankara City Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic, after the approval of the Health Sciences University Ankara City Hospital No. 1 Clinical Research Ethics Committee. 18-80 years old 80 patients who operated primary unilateral TKR under combined spinal and epidural anesthesia were included in the study. The patients were randomized two groups as Group F (femoral block) and Group FG (femoral + genicular nerve block) using sealed envelope. Femoral nerve block was applied to Group F with 20 ml of 0.25% Bupivacaine under USG guidance. In Group FG, under the guidance of USG, 20 ml of 0.25% bupivacaine and femoral nerve block and 0.25% of 20 ml of bupivacaine with 20 ml of bupivacaine was applied to the genicular nerve block. Patient-controlled analgesia was applied to all patients in the postoperative period by setting them to bolus mode via epidural catheter. Postoperative 0-2-8-12-24th hour VAS scores of all patients were recorded. PCA-mediated epidural analgesic consumption for 24 hours, additional analgesic usage and first additional analgesic consumption time were noted. Patient satisfaction and side effects were recorded. Results: Eighty patients, including Group F 40 and Group FG 40 patients, were evaluated. In comparisons between groups; there was no statistically significant difference between the groups in terms of demographically, VAS scores at postoperative 8th, 12th, 24th hours, time of first additional analgesic administration in the postoperative period, side effect profile and patient satisfaction (p>0.05).