Gündelik hayat sosyolojisinde yapı-birey ikiliğini aşmak: Michel de Certeau
Overcoming the structure-individual duality in sociology of everyday life: Michel de Certeau
  1. Tez No: 691418
  2. Yazar: ERŞAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma sosyoloji geleneği içerisinde sürekli geri planda bırakılmış olan gündelik hayat sosyolojisini ele alıp, gündelik hayatı alan olarak kabul edip ve soyolojinin en eski ikiliklerinden biri olan yapı-birey ikiliğini bu alan Michel de Certeau Certeau'nün aşma gririşimini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Gündelik Hayat Sosyolojisi, Yapı Birey Dikotomosi ve Michel de Certeau sosyolojisi temel alınıp incelenmiştir. Gündelik hayat alanında Michel de Certeau' nün yapı ve birey kavramlarını Taktik ve Strateji kavramlarına konumlandırışı ve bu alan da yapı ile bireyin sürekli olarak etkileşimi gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma da özellikle gündelik hayat sosyolojisi bunun kavramsallaşması ve tarihsel gelişimi, sosyoloji içerisindeki yerini konumlandırması ele alınmıştır. Yapı-birey dikotomosinin oluşumu, tarihsel gelişiminde yapısal ve birey merkezli sosyolojilerin etkileri üzerinde durulmuş ve bu ikiliği aşmak için çaba gösterenler açıklanmıştır. Daha sonra Michel de Certeau kuramı içerisindeki kavramsal boyutları ile birey ve yapı açısından ele alınmıştır. Kuramın en temel savunusu Michel de Certeau' nün toplumsal gerçekliği açıklamasında gündelik hayat alanında kendi kuramı çerçevesinde yapı birey ikiliğini aşmaya çalışma girişimini bunu başardığının ve bize anlattığının göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This studyaims to deal with the sociology of everyday life, which has always been left in the background in the sociological tradition, accepting everyday life as a field, and overcoming the structure-individual duality, which is one of the oldest dichotomies of sociology, through Michel de Certeau theory in this field. For this purpose, Sociology of Everyday Life, Structure Individual Dichotomy and Michel de Certeau sociology were examined. In the field of daily life, Michel de Certeau's positioning of the concepts of structure and individual to the concepts of Tactics and Strategy and the continuous interaction of the structure and the individual in this area were tried to be shown. In this study, especially the sociology of daily life, its conceptualization and historical development, its positioning in sociology are discussed. The formation of the structure-individual dichotomy, the effects of structural and individual-centered sociologies in its historical development are emphasized and those who strive to overcome this duality are explained. Then, the conceptual dimensions in Michel de Certeau theory are discussed in terms of individual and structure. The most basic defense of the theory is to show that Michel de Certeau's explanation of social reality in the field of daily life, with in the framework of his theory, has succeeded in this and explained it to us without mentioning overcoming the duality of structure and individual.