Polipli kronik rinosinüzitin serum ve nazal polip dokusunda periostin seviyesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between periostin level in serum and nasal polyp tissue of chronic rhinosinusitis with polyps
- Tez No: 691419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATALAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Nazal polipli kronik rinosinüzit (NPKRS) yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Güncel literatürde periostinin nazal polip (NP) oluşumuna katkıda bulunduğu, kronik rinosinüzit (KRS) için moleküler bir biyobelirteç olabileceği, hastalık şiddetini gösterebileceği bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı NPKRS hastalarında periostin düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması, polip yükünün belirlenmesinde etkisinin araştırılması, postoperatif cerrahi sonuçlara etkisi ve biyobelirteç olarak işlevselliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya NPKRS nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) uygulanan 26 hasta ve izole nazal septum deviasyonu ve konka redüksiyonu nedeniyle opere edilen 30 hasta dahil edildi. Hastalardan ayrıntılı anamnez alınarak preoperatif radyolojik Lund-Mackay skorlaması, preoperatif ve postoperatif endoskopik Modifiye Lund-Kennedy skorlaması ve 22 madde sino-nazal sonuç testi (SNOT-22) uygulandı. Genel anestezi altında tüm hastalardan doku ve venöz kan örnekleri immunohistokimyasal (IHC) ve biyokimyasal değerlendirme için alındı. Ayrıca çalışma grubu hastalarından postoperatif 6. ayda da venöz kan örneği alındı. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubunun ortalama doku periostin değerleri sırasıyla; 11,01±2,15 ng/ml ve 9,07±2,38 ng/ml olarak hesaplanıp bu farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic rhinosinusitis with nasal polyps (CRSwNP) is a chronic inflammatory disease that negatively affects quality of life. In the current literature, it has been reported that periostin contributes to the formation of nasal polyps (NP), may be a molecular biomarker for chronic rhinosinusitis (CRS), and may indicate disease severity. The aim of this study is to compare the periostin levels in NPCRs patients with the control group, to investigate the effect on the determination of polyp burden, to evaluate the effect on postoperative surgical results and as a biomarker. Materials and Methods: The study included 26 patients who underwent endoscopic sinus surgery (ESS) for CRSwNP and 30 patients who were operated for isolated nasal septum deviation and concha reduction. After taking detailed anamnesis from the patients, preoperative radiological Lund Mackay scoring, preoperative-postoperative endoscopic Modified Lund-Kennedy scoring and 22-item sino-nasal outcome test (SNOT 22) were applied. Tissue and venous blood samples were taken from all patients under general anesthesia for immunohistochemical (IHC) and biochemical analysis. In addition, venous blood samples were taken from the patients in the study group at the postoperative 6th month. Results: The mean tissue periostin values of the study and control groups, respectively; It was calculated as 11.01±2.15 ng/ml and 9.07±2.38 ng/ml, and this difference was found to be statistically significant (p=0.002).