Acil serviste akut batın tanısı alan hastalarda acil servis bekleme süresinin hasta prognozuna etkisi
The effect of emergency department waiting time on patientprognosis in patients diagnosed of acute abstract in theemergency department
  1. Tez No: 691421
  2. Yazar: BERNA TAHTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Karın ağrısı acil servis başvuruları arasında en sık nedenlerden birisidir. Karın ağrısı nedenleri; hayatı tehdit etmeyen nonspesifik karın ağrısından, hayatı tehdit eden içi boş organ perforasyonu, aort anevrizma rüptürü gibi patolojilere kadar değişebilmektedir. Hastaların acil servise başvuruları her zaman erken olmamakta, akut batın tanısı alan hastaların operasyona girme süresi geciktikçe hasta prognozu kötüye gitmekte ve postoperatif mortalite, morbidite oranını artmaktadır. Akut batın tanısıyla operasyona alınan hastalarda, operasyon öncesi acil serviste bekleme süresinin operasyon sonrası hastada gelişen morbidite ve mortaliteyle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 01 ocak 2020- 01 ocak 2021 tarihleri arasında acil servise karın ağrısı ile başvurup öykü, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleriyle akut batın tanısı alıp ilk 24 saatte opere edilen hastalar retrospektif olarak dahil edildi. Çalışmamızda operasyon öncesi bekleme süresinin operasyon sonrası hastanede kalış süresini, komplikasyon gelişmesini ve mortaliteyi etkileyip etkilemediğini inceledik. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların 66.4%'ü erkek, 33.6%'sı kadındır. Hastalara ait yaş ortalaması 48±21.24 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Abdominal pain is one of the most common causes of emergency department admissions. Causes of abdominal pain; It can range from nonspecific abdominal pain that is not life-threatening, to life-threatening pathologies such as hollow organ perforation and rupture of aortic aneurysm. The admission of patients to the emergency service is not always early, the prognosis of patients with acute abdomen is delayed as the time to enter the operation is delayed, and the rate of postoperative mortality and morbidity increases. Weaimed to investigate the relationship between the waiting time in the emergencyroom before the operation and the morbidity and mortality that developed in the patients who were operated on with the diagnosis of acute abdomen. Materials and Methods: Patients who were admitted to the emergency department with abdominal pain between January 01.2020 and January 01.2021, diagnosed with acute abdomen by history, physical examination, laboratory and imaging methods and operated in the first 24 hours were included in the study retrospectively. We examined whether it affects the duration, the development of complications and mortality. Results: 66.4% of the patients in our study were male and 33.6% were female. The meanage of the patients was 48±21.24 years. When the surgical diagnoses of the patients were examined, 56.3% of the patients were appendicitis, 14.1% perforation, 9.8% perforated appendicitis, 8.9% ileus, 2.4% cholecystitis, 2.1% abscess, 2.1% volvulus, 1%. 1.2 of them were diagnosed as mesenteric ischemia and 16.2% of the mother. 47.7% of the patients were hospitalized for more than 2 days, complications developed in 6.4% and exitus developed in 8.6% patients.