Acil servis hastalarında kateter uygulamasında ultrasonun süreci yönetmedeki etkinliği
Effectiveness of ultrasound in managing the process in catheter administration in emergency department patients
  1. Tez No: 691420
  2. Yazar: FADİME KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEŞAPLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Acil serviste katater yerleştirlmesi esnasında ve işleme ait komplikasyonların yönetiminde ultrason son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ultrasonu acil serviste santral venöz kateter uygulanan hastalarda işlem güvenliği, yer doğrulaması ve komplikasyon tespitinin yeterliliği açılarından değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif kesitsel çalışmamıza,herhangi bir amaçla santral venöz katater işlemi gerçekleştirilen 18 yaşından büyük hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, kateter yerleşim yeri, vital bulguları, işlem sonrası yapılan toraks ultrasonu, rapid atrial swirl sign (hızlı atrial girdap işareti) izlenip izlenmediği, akciğer grafileri, kateter komplikasyonları, kateter uygulayıcısının değişip değişmediği ve kaçıncı denemede kateterin başarılı bir şekilde yerleştirildiği kaydedildi. BULGULAR: 15.04-31.08.2021 tarihleri arasında çalışmaya 154 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 64.4±15 ve 97'si (%63) erkek idi. Hastaların 118'ine (%76.6) femoral, 36'sına da (%23.4) internal juguler kateter yerleştirildi. Hastaların 119'unda (%77.3) kateter ilk girişimde yerleştirilirken, 23'ünde (%14.9) ikinci girişimde, dokuzunda (%5.8) üçüncü girişimde ve üçünde (%1.9) ise dördüncü girişimde yerleştirildi. Hastaların 11'inde (%7.1) kateter uygulayıcısı değişmiş olup; 6 hastada (%3.9) hematom, 2 hastada da (%1.3) kanama izlendi. İnternal juguler kateter yerleştirilen ve akciğer radyografisi çekilen 36 hastanın hiçbirinde pnömotoraks tespit edilmedi.Ayrıca bu hastalarda yapılan toraks USG de hiçbir hastada pnömotoraks saptanmadı. Kateter yerleşim yerine göre komplikasyon, başarı ve deneme sayılarına bakıldığında iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. İnternal juguler ven tercih edilen hastalarda komplikasyon, kateter uygulayıcısının değişmesi ve birden fazla deneme sayı ve yüzdeleri sırasıyla; 2 (%8.3), 3 (%8.3) ve 8 (22.2) iken, aynı değişkenler femoral ven lokalizasyonu tercih edilen hastalarda sırasıyla 5 (%4.2), 8 (%6.8), 27 (%22.9) idi. 152 hastada rapid atrial swirl işateri izlendi. 2 hastada ise apikal dört boşluk pencere görüntülenemedi. SONUÇ: USG internal juguler ven kateterizasyonu yapılan hastalarda pnömotoraksı dışlamada en az AC grafisi kadar etkili bir yöntemdir. RASS hem internal juguler hem de femoral ven kateterizasyonu yapılan ve malpozisyon olmayan hastalarda doğru yerleşimin saptanmasında etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
AİM: Ultrasound has been used frequently in the emergency department during catheter placement and in the management of procedural complications. The aim of this study is to evaluate ultrasound in terms of procedural safety, site verification, and adequacy of complication detection in patients undergoing central venous catheterization in the emergency department. MATERIALS AND METHODS: Patients older than 18 years of age who underwent central venous catheterization for any purpose were included in our prospective cross-sectional study. Demographic data of the patients, catheter location, vital signs, thorax ultrasound performed after the procedure, whether rapid atrial swirl sign was observed, chest X-rays, catheter complications, whether the catheter practitioner changed or not, and in which attempt the catheter was successfully placed were recorded. RESULTS: Between 15.04 and 31.08.2021, 154 patients were included in the study. The mean age of the patients participating in the study was 64.4±15 years and 97 (63%) were male. Femoral catheters were placed in 118 (76.6%) and internal jugular catheters in 36 (23.4%) patients. Catheters were placed at the first attempt in 119 (77.3%) patients, at the second attempt in 23 (14.9%), at the third attempt in nine (5.8%), and at the fourth attempt in three (1.9%). The catheter practitioner changed in 11 (7.1%) of the patients; Hematoma was observed in 6 patients (3.9%), and bleeding was observed in 2 patients (1.3%). Pneumothorax was not detected in any of the 36 patients who had an internal jugular catheter placed and had chest radiographs. Also, no pneumothorax was detected in the thorax USG performed in these patients. There was no significant difference between the two groups when considering the number of complications, success and trials according to the location of the catheter. Complications, change of catheter practitioner, and the number and percentages of multiple attempts in patients with internal jugular vein preferred; While 2 (8.3%), 3 (8.3%) and 8 (22.2) patients, the same variables were 5 (4.2%), 8 (6.8%), 27 (22.9%) patients in whom femoral vein localization was preferred, respectively. Rapid atrial swirl sign was observed in 152 patients. In 2 patients, the apical four-chamber window could not be visualized. CONCLUSION: USG is as effective a method as AC radiography in excluding pneumothorax in patients undergoing internal jugular vein catheterization. RASS is an effective method for determining the correct placement in patients who have undergone both internal jugular and femoral vein catheterization and have no malposition.