Orta yaşlı sedanter bayanlarda 3 aylık egzersizin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The Effect of 3 month's exercise on physical and physiologic parameters in middle-aged women
  1. Tez No: 69143
  2. Yazar: PELİN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta yaşlı bayanlarda 3 aylık aerobik ve ağırlık ilaveli aerobik egzersizlerinin vücut kompozisyonuna, serum lipidlerine, lipoproteinlerine ve kardiovasküler fitness üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmamıza 30 sağlıklı sedanter bayan (yaş ort.42.83±11.02) iştirak etmiştir.Deneklerden egzersize başlamadan önce kan örnekleri alınmış, çevre ve deri kıvrım kalınlıkları ölçülmüş ve haftada 3 kez lsaat süreli aerobik (n=20) ve ağırlık ilaveli aerobik (n=10) aktivitelerine katılmaları sağlanmıştır.Deneklere 3 ay süresince, şiddetti yavaş yavaş artan ve çalışma sonu kalp atım sayısı dakikalık 130-140civannda olan bir egzersiz uygulanmıştır. 3 aylık egzersiz uygulaması sonucunda deneklerden tekrar kan örnekleri alınmıştır. Egzersiz başlangıcında ve sonucunda alınan kan örneklerinde ; HDL-K, LDL-K, total kolesterol, trigliserid ve apolipoprotein (Apo A-l,Apo B) düzeylerine bakılmıştır.Deney verilerimize göre ; koroner kalp krizi riskini doğrudan azaltan HDL- K'da %34 oranında anlamlı bir artma olurken, LDL-K'da %22.11, total kolesterol'de %14.60, trigliserid'de %31.5, apolipoproteinler Apo A-l'de %13.86, Apo B'de %12.5 oranında anlamlı derecede azalma tespit edilmiştir (p0.05). Araştırma verilerimiz, orta yaşlı sağlıklı sedanter bayanlarda 3 aylık aerobik ve ağırlık ilaveli aerobik egzersizin fiziksel fitness ve kardiovasküler sistem üzerine olumlu etkilerinin olduğunu göstermiştir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 1998
Özet (Çeviri)
The aim of study was to examine the effects of a 3-month aerobics and weight- lifting added aerobics exercises on body composition, serum lipids, lipoproteins and cardiovascular fitness in middle-aged women. Thirty healthy sedantary women (mean age 42.83± 11.02) take part in the study.Before starting the exercises their blood samples, peripherical measeruments and thickness of skinfolds were taken. They were subjected to a one hour aerobics (n=20) and weight-lifting added aerobics (n=10) sessions 3 times a week. The intensity of the exercises was decreased gradually and their heart beats were raised up to 130-140 per minute at the end of sessions. Blood samples were taken again at the end of 3 mounths. At the begining and at the end of exercise blood samples than were taken in HDL-K, LDL-K, total cholesterol, trigliserid, apolipoproteins (Apo A-l,Apo B) levels examined. According to the our test results, while there was a meaningful increase (34 %) in HDL-K which decreases the risk of heart-attack LDL-K, total cholesterol, trigliserid, apolipoproteins, Apo A-l and Apo B decreased respectively to 22.11 %, 14.60 %, 31.5 %, 13.86 % and 12.5 % (p0.05). According to the study it was concluded that at 3 mounths aerobics and weigth- lifting added aerobics exercises have positive effects on physical fitness and cardiovascular system in middle-aged sedantary women. University of Ondokuz Mayis,Samsun, September, 1998