Kliniğimizdeki hormon replasman tedavisi uygulama protokollerinin erken dönem semptomları ve tansiyon arteriyel üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 69142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT DÖNMEZ KESİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Amaç : Çeşitli HRT rejimlerinin bir yıllık kullanımda vazomotor ve hipoöstrojenemik semptomlar ile TA üzerine etkisini göstermeyi amaç edindik. Materyal ve Metod.Çeşitli menopozal şikayetlerle kliniğimize başvuran, cerrahi menopozda 102 ve doğal menopozda 204 olmak üzere toplam 306 hasta çalışma kapsamına alındı.Olguların herbiri menopoz semptomları açısından sorgulanarak,gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kontrendikasyonu olmayan olgulara uygun HRT protokolleri başlandı.Beş oral,iki transdermal tedavi olmak üzere yedi farklı protokol uygulandı.Tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında Kupperman indeksi, hipoöstrojenemik indeks ve TA üzerindeki değişimler kaydedildi. Bulgular :Tüm HRT protokollerinde tedavi sonrası değerlerde Kupperman indeksinde anlamlı düşme gözlendi.Hipoöstrojenemik indekste ise Tibolon dışındaki gruplarda anlamlı düzelme tespit edildi.TA üzerine,tüm gruplarda,anlamlı bir değişme saptanmadı. Sonuç:Klimakteriumda hastayı rahatsız eden çeşitli semptomları düzeltmesinin yanında uzun vadede osteoporoz ve KVH proflaksisi sağladığı için,HRT'nin uygun zaman ve şekilde kullanılması önem arzetmektedir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective : We aimed to demonstrate the effect of different HRT regimes on vasomotor and hypoestrogenic symptom and on arteriol tension after one year of therapy. Material and Methods : Threehundred six patients who had menopausal symptoms were accepted to this study. Onehundred two of them were in surgical menopause and twohundred four were in natural menopause.All patients,were investigated about menopausal complaints.We have evaluated their laboratory results.We started convenient HRT protocol to patients without any contrendications.There were seven different protocols;five oral and two transdermal. We have recorded arteriol tension differences,Kupperman index and hypoestrogenic index before and after therapy. Results :In all of the seven protocols the Kupperman index was significantly reduced after therapy. The hypoestrogenic index also was significantly reduced except the Tibolon group. In all groups there was no significant difference of arterial tension after therapy. Conclusion :It is important to use HRT on right time and procedure because it erases early climacteric complaints and in long time,it provides profilaxis for osteoporosis and cardiovascular disease. 53